Προελαύνει η 10η ΜΣΕΠ Χορτιάτη-Προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Αεροπορίας

Ύστερα από καλή εμφάνιση η 10η ΜΣΕΠ Χορτιάτη επιβλήθηκε με 47-64 εκτός έδρας της Α|Α Χρυσούπολης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Αεροπορίας όπου θα υπερασπιστεί το περσινό της τρόπαιο.

Ύστερα από το 4ο λεπτό όπου το σκορ ήταν 12-3, σε 11 λεπτά έκανε σερί 0-26 και προηγήθηκε στο 15' με 12-29. Μάλιστα το 20-39 του ημιχρόνου έγινε με σερί 0-10 στο 25' 20-49. Η χαλαρότητα έφερε σερί 12-0 από τη Χρυσούπολη, αλλά ένα τρίποντο του Τζώρα διαμόρφωσε το 32-52 στο 30'. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό κι έληξε το παιχνίδι με 47-64. Κορυφαίοι των νικητών οι Κουρδούμης (15 πόντοι),  Τζώρας και Σάββας Μαρκίδης (12 πόντοι) χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Φωτιάδης με 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-17, 20-39, 32-52, 47-64
Διαιτητές: Μπιλμπίλης-Καλφόπουλος
Α|Α Χρυσούπολης (Κυριακού): Φωτιάδης 12(1), Κουτζαμάνης, Μητράκας, Αμαξόπουλος, Τσιρομενίδης 2, Δαουλτζής, Φουρτούνας 5, Παλούσης 6, Λαζαρίδης 9(2), Βασιλειάδης 9(1), Χρηστίδης 4.
10η ΜΣΕΠ Χορτιάτη (Κωτούλης): Μαρκίδης Σ. 12, Παναγόπουλος 4, Μαυρέλης 2, Τζώρας 12(4), Πανταζής 2, Γκανάλας 10, Καρίπογλου 2, Μπουτόπουλος 8, Ντελιορζίδης 8, Παλέγκας 2, Κουρδούμης 15, Μαρκίδης Δ. 1.

Ανταπόκριση: Ιωαννίδης Νεκτάριος.