Νίκη στο φινάλε για τις Ελπίδες Ηλιούπολης-Δείτε τις τελευταίες στιγμές του αγώνα με τον Εθνικό Λαγυνών

Σε ένα δυνατό ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα με ένταση και ανατροπές στο σκορ οι Ελπίδες Ηλιούπολης επικράτησαν του Εθνικού Λαγυνών με 77-75.

Οι Ελπίδες έκαναν ιδανικό πρώτο ημίχρονο έφτασαν έως και το +15 (19-4) στο έβδομο λεπτό  και είχαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (39-30). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εθνικού ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με εφτά πόντους διαφορά (66-73) μόλις 1.20 πριν το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο οι Ελπίδες με ένα εκπληκτικό come back πήραν το προβάδισμα με 76-75 και έφτασαν εν τέλει σε ακόμη μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 77-75.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη επιτυχία των Ελπίδων Ηλιούπολης στην δεύτρη φάση του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ και πλέον οδηγούν την κούρσα του ομίλου από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-30, 49-54, 77-75
Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Τσιαμπάζης
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μουρατίδης): Κυριαζίδης 22(3), Χασιώτης 22(2), Γιαννακίδης 14, Κατσουπάκης 12(1), Μαυρουδής 3, Δημητρίου 2, Σταμάτης 2, Κασούμης, Βεζύρης, Ριμπίτσκι.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ (Καραγιαννίδης-Πολυχρονιάδης): Noϊκος 17(2), Ιωσηφίδης 16(1), Καμαρούδης 14(4), Τσιριόπουλος 13, Κανδής 9(1), Κανλής 4, Δεμερτζής 2, Γούσιος, Πιλκούδης, Ιασωνίδης, Μπουντζωρας, Λουκάς.