Στον Κεραυνό Αγίου Παύλου το μεγάλο ντέρμπι-Επικράτησε με 84-79 της ΔΕΚΑ

Μεγάλη επιτυχία για τον Κεραυνό που επικράτησε στον Αγιο Παύλο με 84-79 της ΔΕΚΑ και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου.

Η ομάδα του Ευόσμου πήρε διαφορά 13 πόντων με το τέλος των πρώτων πέντε λεπτών (2-15). Ο Κεραυνός με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με 21-20, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.  Η ΔΕΚΑ πήρε άμεσα την πρωτοπορία και την κράτησε μέχρι το 17ο λεπτό, όταν με μια βολή του Χατζατούρωβ ο Κεραυνός προηγήθηκε με 32-31.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου και είχαν το προβάδισμα με μικρή διαφορά μέχρι  το τέλος της τρίτης περιόδου όταν με τρεις βολές του Λάππα ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 61-61 και στις αρχές της τέταρτης πέρασε μπροστά με δύο πόντους.  Η ομάδα του Αγίου Παύλου ήταν αυτή που κρατούσε μια διαφορά υπέρ της, μέχρι το τέλος του αγώνα. Δυσάρεστη στιγμή ο τραυματισμός (εκ νέου) του Χατζατούρωβ των γηπεδούχων, στο 37ο λεπτό.

Δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 61-61, 84-79
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Καρκαλέτσης-Μπαχτσεβανόπουλος
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ(Αλμπάνης): Παπαδόπουλος 6, Ιωσηφίδης 2, Κουπαράνης 6, Αγγελόπουλος 3, Μασλαρινός 15(5), Μουχτάρης, Τουρσουτζιάν 1, Μελίδης 8, Βαλαβανίδης 8(2), Χατζατούρωβ 16(3), Τσιουπλής, Λάππας 19(2).
ΔΕΚΑ(Κυριαζής-Κεσίδης): Παπαπασχάλης 2, Βάσκος 13(3), Τσιροπούλης, Μωϋσιάδης 13(3), Παπασάβογλου Αρ. 3(1), Κοϊμτζόγλου 14(1), Δημητριάδης 4, Παπασάβογλου Αν. 16, Χρήστου 6, Κρίτσικας, Χαρταβέλας 8.