30 Μαρ 2017

Τον Πρωτέα Βούλας υποδέχεται η Νίκη Λευκάδας-Δουβίτσας: «Να ξεπεράσουμε την περσινή έκτη θέση»

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών η Νίκη Λευκάδας υποδέχεται τον Πρωτέα Βούλας στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης στις 2:00.  Η Νίκη αντιμετωπίζει ξανά τον Πρωτέα, μια εβδομάδα μετά τη νίκη της στον μικρό τελικό του κυπέλλου με σκορ 71-45. Στον πρώτο γύρο ο Πρωτέας είχε επικρατήσει στις λεπτομέρειες στην Βούλα με σκορ 71-67.

Το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου που είναι το εξής:

Οι κληρώσεις της δεύτερης και της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο στα γραφεία της Ενωσης οι κληρώσεις της δεύτερης και της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος νέων της. Αναλυτικά τα ζευγάρια:

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από το χθεσινό παιχνίδι ΠΚ Νεάπολης-Πύργος Χαλάστρας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Στάση «Ακρόπολις Eurobank» για το τρόπαιο του Ευρωμπάσκετ

To τρόπαιο του Ευρωμπάσκετ 2017 θα κάνει το δικό του ταξίδι πριν καταλήξει στα χέρια αυτού που θα το σηκώσει ψηλά στις 17 Σεπτεμβρίου στην Κωνσταντινούπολη.

Προπόνηση γεννημένων το 2003 και 2004 το Σαββατοκύριακο από την ΕΚΑΣΘ-Ποιοι αθλητές έχουν κληθεί

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται την Kυριακή 2 Απριλίου  2017 & ώρα 09:00 στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β΄ για προπόνηση οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2003 :

Δύο αγωνιστικές χωρίς θεατές ο Παπάγος-Ποινές σε Καλλέργη, Τσίπα, Συμεωνίδη, Βλάχο και Καϊμακτσή-Μία ώρα νωρίτερα η έναρξη του ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής για την Α2 γυναικών

Το Μ.Δ.Ο. της ΕΟΚ συνεδρίασε και αποφάσισε τις παρακάτω ποινές:

Ανετες επικρατήσεις για Εκπαιδευτήρια Λαμπρίρη και 1ο Βούλας στους δεύτερους ημιτελικούς των αγοριών και των κοριτσιών του Πανελληνίου Λυκείων-Το πρόγραμμα των αυριανών τελικών

Δεν είχαν πρόβλημα και τα άλλα δύο φαβορί στο Πανελλήνιο Λυκείων που άρχισε σήμερα στη Λεμεσό της Κύπρου. Έτσι στα αγόρια τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη επικράτησαν με 77-55 του Λανίτειου Λυκείου Λεμεσού και στα κορίτσια το 1ο Βούλας κέρδισε με 45-69 το 5ο Περιστερίου. Αναλυτικά τα παιχνίδια και το αυριανό πρόγραμμα:

Εντυπωσιακή τελετή έναρξης στο Πανελλήνιο Λυκείων της Κύπρου

Η αυλαία των Πανελληνίων Σχολικών Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Λυκείων άνοιξε το πρωί της Πέμπτης με τη διεξαγωγή της επίσημης Τελετής Έναρξης. Τα σχολεία και οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής της Λεμεσού προετοίμασαν και παρουσίασαν μια σεμνή αλλά μεστή και γεμάτη μηνύματα τελετή έναρξης η οποία ενθουσίασε τους φιλοξενούμενους, αθλητές, συνοδούς και παράγοντες, από την Ελλάδα.

Στους αυριανούς μεγάλους τελικούς του Πανελληνίου Λυκείων, αγόρια και κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου-Επικράτησαν με άνεση των σημερινών τους αντιπάλων

Στους αυριανούς μεγάλους τελικούς του Πανελληνίου Λυκείων που θα διεξαχθούν στις 09:30 και 11:30 αντίστοιχα στο κλειστό γυμναστήριο «Σπύρος Κυπριανού» της Λεμεσού, θα αγωνιστούν τα κορίτσια και τα αγόρια του Ελληνικού Κολεγίου.

Εκπαιδευτήρια Πάνου-Ελληνικό Κολέγιο για τον ημιτελικό αγοριών του Πανελληνίου Λυκείων, σε live streaming στις 11:00 από την Λεμεσό της Κύπρου

Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Νίκη σωτηρίας για το ιστορικό Πέρα

Παθιασμένοι για τη νίκη οι παίκτες του Πέρα που ήταν πλήρες για πρώτη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι επικράτησαν μ 53-61 του Μελισσοχωρίου. Η ομάδα του Πέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε διαφορά 21 πόντων, αλλά α ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν η διαφορά έφθασε στους τρεις.

«Δυσκολεύτηκε» στο τέλος η ΜΕΝΤ

Με πολύ άσχημη εμφάνιση στην πρώτη και την τελευταία περίοδο η ΜΕΝΤ επικράτησε του Φρυγανιώτη με 40-34. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων μείωσε σε 37-34 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με τρίποντο η Καμπίτση. Η ΜΕΝΤ έχει παράπονα από την συμπεριφορά των διαιτητών.

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Πύργος Χαλάστρας

Καλύτερος στην τελευταία περίοδο ο Πύργος Χαλάστρας επικράτησε στη Νέαπολη του ΠΚ με 46-56.

Σε… χαλαρούς ρυθμούς ο Αστέρας Ιπποδρομίου Μαντουλίδης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή ο Αστέρας Ιπποδρομίου Μαντουλίδης επικράτησε με 63-53 του Χορτιάτη.