Πρώτη νίκη των παίδων της Ελπίδας Αμπελοκήπων-«Εσπασαν» το ρόδι οι έφηβοι-Φωτορεπορτάζ από τα παιχνίδια με Πρωτέα και Ασβεστοχώρι αντίστοιχα

Την πρώτη νίκη σημείωσε για φέτος το παιδικό τμήμα της Ελπίδας επί του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού με 62-32 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Μάκη Γεροντίδη να παρουσιάζει μια κακή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η αντίπαλη να την φτάσει επικίνδυνα.

Ωστόσο, στο δεύτερο άρχισε να παίρνει «τα πάνω της» και ανέβασε τη διαφορά στο σκορ διατηρώντας την μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 10-8, 33-22, 48-32, 62-32
Διαιτητές: Κασόλης-Ξενιτόπουλος
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης): Τσουλφαΐδης 5, Κουτούλας 6, Κουτσομήτρος 16, Βογιατζής 4, Στόικος 6, Στάμος 13, Καμπανταης 12, Αμπαζίδης, Καραπαναγιωτίδης.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ (Αποστόλου): Μηλιόπουλος, Λουκίδης, Μουχατζίρης, Αμπατζής 6, Γεωργιάδης 2, Παπαδόπουλος, Βεβες 6, Λάτσιος 5, Σδραυκάκης 7, Γρηγοριάδης 4, Τσιπούρας, Μουλλά 2.

«Εσπασαν» το ρόδι οι έφηβοι

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε για τη φετινή σεζόν το εφηβικό τμήμα της Ελπίδας, σημειώνοντας νίκη επί του Ασβεστοχωρίου με 69-58 στο ΕΑΚ Αμπελοκήπων. Η νικήτρια ομάδα μπήκε δυναμικά και επικράτησε ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, παρά τις μερικές αδυναμίες στην άμυνα. Η επίθεση ήταν το δυνατό της χαρτί καθ’ όλη της διάρκεια του παιχνιδιού.
Δεκάλεπτα: 16-9, 37-18, 51-36, 69-58
Διαιτητές: Μαγή-Σκρίνος
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης): Παγλής 2, Σταματίου 10, Ιωαννίδης 11 (1), Σιμόπουλος, Ευγενιάδης 7 (1), Μανελίδης, Μιχαλόπουλος 13 (1), Στάμος 20, Χαρατσίδης 2, Λάντζας

ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ (Μητριτζίκης): Πανούδης, Νικολάου 24 (3), Υδραγωγός 1, Κακατέλης 2, Πάγκος 7, Ρέππας 4, Αλατσίδης, Φρίγγιλος 12, Τσιτινίδης 1, Σειτανιώτης 4.