Πρώτη νίκη για τους εφήβους του Πιερικού Αρχέλαου- Χατζηϊωάννου: «Ένα σκαλοπάτι ψηλότερα»-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι με τον Εργοτέλη

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος που επικράτησε με 56-68 του Εργοτέλη στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά.  Ο Εργοτέλης κατάφερε με γκολ-φάουλ του Μανιάδη να προηγηθεί με 8-4 και λίγο αργότερα με 11-4. Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε για πρώτη φορά με  γκολ-φάουλ του Τσιρογιάννη (16-17), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με απίστευτη αστοχία και από τους δύο συλλόγους και επιμέρους σκορ 4-2 μετά από έξι περίπου λεπτά. Ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε να προηγείται και με 20-27 στο 17ο λεπτό, ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα (24-35) με τρίποντο του Ζησόπουλου που σημείωσε 11 σερί πόντους. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να μειώσει σε 29-35 στο τέλος της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός πήρε μια διαφορά μεγαλύτερης των δέκα πόντων και την διατήρησε με αυξομειώσεις. Στο 28ο λεπτό, όμως ο Εργοτέλης με σερί 8-0 μείωσε σε 39-43, ενώ έκανε το 45-49 στο 32ο λεπτό. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι καλύτερο και ο Τσιρογιάννης με τρίποντο ξανάδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στην ομάδα της Πιερίας (49-59 στο 37ο λεπτό) κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 16-17, 29-35, 40-47, 56-68
Διαιτητές: Ξέρας-Σπυρόπουλος
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.

Χατζηϊωάννου: «Ένα σκαλοπάτι ψηλότερα»

Ο προπονητής του Πιερικού Αρχέλαου, Στέλιος Χατζηιωάννου, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Ηταν πολύ σημαντικό για μας να πετύχουμε τουλάχιστον μια νίκη στη διοργάνωση. Θέλουμε να ανεβαίνουμε, αν μπορούμε, κάθε χρόνο ένα σκαλοπάτι. Εχουμε άλλα δύο παιχνίδια, με πολύ δυνατούς αντιπάλους, αλλά θα παλέψουμε για το καλύτερο».