«Λύγισε» από την κούραση και τους Μωραϊτη-Καλαϊτζάκη το Ελληνικό Κολέγιο-Πρωταθλητές Ελλάδας τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη

Κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια των τελευταίων ημερών παρουσιάστηκαν στο μεγάλο τελικό οι παίκτες του Ελληνικού Κολεγίου, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη (Καλαϊτζάκη-Μωραϊτη) με 60-65.
Μετά το αρχικό 4-4 με όλους τους πόντους από τον Βλαγκόγια το Ελληνικό Κολέγιο με τρίποντο του Καμπουρίδη και σουτ του Νικολαΐδη προηγήθηκε με πέντε. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (16-6) με τρίποντο του Γιανναρά στο ένατο λεπτό,  όμως τα Εκπαιδευτήρια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζάκη ισοφάρισαν σε 18-18 στο 13’. Στο 17ο λεπτό με γκολ-φάουλ του Μωραΐτη ο Λαμπίρης πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 22-25. Ο Φυλακτός με τρίποντο «έδωσε κεφάλι στο σκορ» και πάλι στο τέλος της δεύτερης περιόδου με 29-27 στην ομάδα του Ελληνικού.  Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Μωραϊτη, η ομάδα της Αθήνας πέρασε και πάλι μπροστά με 35-40. Το μεγάλο αστέρι του Πανιωνίου πήρε στην πλάτη του την ομάδα και αύξησε την διαφορά στο 41-50, ύστερα από 29 λεπτά αγώνα. Ο Φυλακτός με τρίποντο ξανάβαλε το Ελληνικό στο..κόλπο, καθώς μείωσε σε 52-53, ενώ ο Καμπουρίδης έκανε το 58-60, τρία λεπτά πριν το τέλος.  Όμως η Αθηναϊκή ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη στο φινάλε και είχε καλύτερες επιλογές, κερδίζοντας τον τίτλο.
Δεκάλεπτα: 16-7, 29-27, 43-50, 60-65
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΛΕΓΙΟ(Τσιότρας)(19/36δ., 5/21τρ., 7/12β., 37ρ, 12ασ., 21λ., 8κλ., 1ταπ.): Νικολαϊδης 6(3/4δ., 5ρ., 3ασ.), Γιανναράς 4(1), Λαζαρίδης 1, Στεφανίδης 6, Καραγιώργος, Παντόπουλος, Καμπουρίδης 19(7/13δ., 1/4τρ., 2/2β., 9ρ.), Βλαγκόγιας 6(3/4δ.), Ζαμπάκης  4, Κλωνάρας 2, Φυλακτός 11 (1/3δ., 3/5τρ.),  Σιδηροηλίας.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΛΑΜΠΙΡΗ (Ζέρβα) (17/35δ., 8/36τρ., 7/9β., 41ρ, 12ασ., 18λ., 9κλ.0): Μωραΐτης 24(4/8δ., 4/11τρ., 4/5β., 9ρ.), Ψαράς 2, Καλαϊτζάκης 22 (7/12δ., 2/8τρ., 2/2β., 10ρ.), Χατζηδάκης 9, Βάρσος 3(1), Λανάρας 2, Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Λογοθέτης, Εξηνταβελώνης.