Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-«Επιασε κορυφή» στις «μπόμπερ» η Μ.Ε. Πολύχρου

Μετά την 23η αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα είναι οι εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Παναθλητικός Πειραματικό-Αρης για την Α2 γυναικών

«Πέρασαν» από το Πανόραμα τα μίνι κοριτσιών του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ

Νίκη εκτός έδρας για το μίνι κοριτσιών του ΠΚ Νεάπολης επί του ΑΣ Πανοράματος με 18-17 μετά από ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους Βορρά της Γ΄ Εθνικής ανδρών

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Νίκη Λευκάδας για την Α1 γυναικών

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Β΄ Εθνικής ανδρών

Αήττητοι οι παμπαίδες του Ζέφυρου

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα παμπαίδων του Ζέφυρου που επικράτησε εκτός έδρας του ΓΑΣ Βασιλικών  με 47-60.

Καλύτεροι στο τέλος οι παμπαίδες του Δρυμού

Στον αγώνα του τουρνουά παμπαίδων για τον τέταρτο όμιλο της ΕΚΑΣΘ που έγινε χθες στο Κλειστό Γυμναστήριο Δρυμού, μεταξύ  Δόξας Δρυμού 1 και Φρυγανιώτη, νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η γηπεδούχος με 57-49.

Στον Αρη το ντέρμπι των «αιωνίων» στο μίνι αγοριών

Νίκη για το μίνι του Άρη εκτός έδρας απέναντι στον ΠΑΟΚ με 38-34.
Οκτάλεπτα: 10-8, 20-16, 24-24, 34-38
Διαιτητές: Σιαμαντούρας-Μήρτσιος

Φωτορεπορτάζ από τα παιχνίδια ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Νίκη Λευκάδας και Παναθηναϊκός-Τερψιθέα για την Α1 γυναικών

Φωτορεπορτάζ της Δήμητρας Σικαλίδου από τον αγώνα Αρης-Ηρακλής για την τελική φάση κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Νίκη στο καλάθι για το Παγκράτι-Η βαθμολογία της Α2 ανδρών

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι το Παγκράτι επικράτησε 65-63 του Δούκα για την 22η αγωνιστική της Α2 ανδρών.

Ηττα από την Ιταλία στο Μανχάιμ για την Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά το δεύτερο μισό ανήκε στους Ιταλούς που πήραν τη νίκη με 67-53 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτζερ» στο Μανχάιμ της Γερμανίας. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 16;00 τη Γαλλία.

Πλούσιο φωτορεπορτάζ‏ από τον συναρπαστικό αγώνα εφήβων Μέγας Αλέξανδρος-Άρης μέσα από την κάμερα του Γιώργου Γκολέμα

«Φόρτσαραν» στο τέλος και πήραν το ντέρμπι από τον ΠΑΟΚ οι παμπαίδες του Αρη-Φωτορεπορτάζ

Στο ντέρμπι ανάμεσα στον Αρη και τον ΠΑΟΚ για το τουρνουά παμπαίδων της ΕΚΑΣΘ, νικητές αναδείχθηκαν οι «κίτρινοι» με 65-57. Το παιχνίδι έγινε σε πολύ καλό κλίμα και με μικρές εντάσεις που το έκαναν πραγματικό ντέρμπι χωρίς να ξεφύγει κανείς από το αθλητικό πλαίσιο που πρέπει να διακατέχει τέτοια παιχνίδια.

Ανετο «διπλό» στη Δράμα για τον Ηρακλή

Για ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση των Τιτάνων στην Δράμα, καθώς στην συνέχεια ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και επικράτησε με 58-80 των αντιπάλων του.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Απόλλων Καλαμαριάς

Εντυπωσιακές στο δεύτερο ημίχρονο οι γυναίκες του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησαν στα Γιάννινα του ΠΑΣ με 44-64. Οι Θεσσαλονικιές ξέφυγαν με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι στο +20, έχοντας πρωταγωνίστρια την Βασιλική Καζαντζή.

Πρόκριση στην «τετράδα» με… σκούπα για τις γυναίκες του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της Τερψιθέας με 69-54 και έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στα ημιτελικά μετά τον Αθηναϊκό, «σκουπίζοντας» την ομάδα της Γλυφάδας.

Αύριο η προπόνηση για το κλιμάκιο Βορρά της Εθνικής Παίδων

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοινώνεται ότι αύριο Δευτέρα 28 Μαρτίου στις 16:30, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίκρας Β' θα πραγματοποιηθεί η προπόνηση των καλαθοσφαιριστών του κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Παίδων (γεννημένοι 2000). Για τον λόγο αυτό καλούνται οι παρακάτω αθλητές:

Περίπατος για την Ολύμπια Λάρισας

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά η Ολύμπια Λάρισας επιβλήθηκε με 77-35 της Νίκης Βόλου. Οι γηπεδούχοι  χρησιμοποίησαν στο τέλος για αρκετή ώρα μικρότερες σε ηλικία παίκτριες.

Νίκη στο φινάλε για τον ΑΟ Σερρών

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΑΟΣ επικράτησε στις Σέρρες με 59-57 της ΑΕ Πυλαίας. Οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Σερραίες πέρασαν για πρώτη φορά  στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πάλεψε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο Βόλο

Εχοντας το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Βόλο με 62-52 της Αναγέννησης νέου Ρυσίου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 10-0, όμως το σκορ έγινε 15-12 στο 13ο λεπτό.

Καθαρή νίκη του Παναθλητικού Πειραματικού επί του αήττητου Αρη-Πολύ κοντά στην άνοδο η ομάδα των Συκεών-Δηλώσεις της Κωτούλα μετά το τέλος του αγώνα

Εχοντας καθαρό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά ο Παναθλητικός Πειραματικό επικράτησε με 57-46 του Αρη και παρέμεινε μόνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου Βορρά της Α2 γυναικών, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Α1.

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 63
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 64

Τι έγινε στα σημερινά πλέι-οφ της Α1 γυναικών-Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην την Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 87-72

Μια νίκη πριν την τετράδα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Επικράτησε με 87-72 της Νίκης Λευκάδας

Σε ένα πολύ όμορφο από πλευράς θεάματος παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επικράτησε με 87-72 της Νίκης Λευκάδας και έκανε το 2-1 στον πρώτο του αγώνα για τα πλέι-οφ της Α1 γυναικών. Ο «Δικέφαλος» χρειάζεται μία ακόμη επιτυχία για να εξασφαλίσει την είσοδο στην καλύτερη τετράδα της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Νίκη Λευκάδας λεπτό προς λεπτό από το PAOK Sports Arena

Τη Νίκη Λευκάδας αντιμετωπίζει σήμερα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ που χρειάζεται δύο νίκες ακόμη για να προκριθεί στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Α1 γυναικών. Το μπλογκ βρίσκεται στο PAOK Sports Arena από όπου θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την αγώνα.

Δεκάδες είναι τα παιχνίδια στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα των πλέι-οφ στην Α1 και της 20ης αγωνιστικής στην Α2 γυναικών-Οι βαθμολογίες σε Βορρά και Νότο

Το σημερινό πρόγραμμα των πλέι-οφ στην Α1 και της 20ης αγωνιστικής στην Α2 γυναικών έχει ως εξής:

Το πρόγραμμα των σημερινών αγώνων στις Εθνικές κατηγορίες ανδρών

Αγώνες για την Α1,την Α2,  τη Β΄ και την Γ΄ Εθνική Ανδρών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα που είναι:

Διαφορά 107 πόντων για την Μπότας της Μάλτση

Το τουρκικό πρωτάθλημα γυναικών είναι από τα πλέον ανταγωνιστικά. Μόνο που αυτό που έκανε η Μπότας της Εβίνας Μάλτση ξεπερνάει κάθε λογική. Τι έκανε; Κέρδισε εκτός έδρας την Ορντουσπόρ με 155-48, ήτοι με διαφορά 107 πόντων! Απίστευτο, κι όμως αληθινό!

Αγία Παρασκευή-Φάρος Κερατσινίου για τον όμιλο Νότου της Α2 γυναικών, σε μαγνητοσκόπηση από την Αθήνα

«Πέρασαν» από τον Εύοσμο οι παμπαίδες της Αναγέννησης Φλόγας-Ηττα από τον ΠΣ Ευκαρπίας για το δεύτερο τμήμα

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του προπαιδικού της Αναγέννησης Φλόγας επί του Αίαντα Εύοσμου με 39-42. Οι δύο ομάδες έδειξαν καλό μπασκετικό πρόσωπο καθ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Νέα εκτός έδρας επιτυχία για τον Ηρακλή Μελίκης

Μια άνετη νίκη εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας πέτυχε ο Ηρακλής Μελίκης που επιβλήθηκε με 72-92.