24 Φεβ 2016

Χωρίς προβλήματα ο Ζέφυρος

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά το οποίο διεύρυνε στην επανάληψη ο Ζέφυρος επικράτησε στην Περαία με 50-24 των Αμπελοκήπων Μενεμένης.

Διαφορά 30 πόντων στην Ελβετία για την Εθνική Γυναικών-Η βαθμολογία, τα επόμενα παιχνίδια και οι πρώτες φωτογραφίες

Η Εθνική Γυναικών κατέγραψε μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό της στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2017. Στο Φρίμπουργκ επιβλήθηκε 68-38 της Ελβετίας, παίρνοντας ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα, αλλά και μια σημαντική διαφορά, που μπορεί να παίξει ρόλο στη συνέχεια.

Ντάμπλ σκορ και…. εννέα για τον ΠΣ Ευκαρπίας

«Ανεβάζοντας στροφές» στην επανάληψη ο ΠΣ Ευκαρπίας επιβλήθηκε με 69-30 του ΠΚ Νεάπολης σε αγώνα για τις θέσεις 9-16 στην Α΄  ΕΚΑΣΘ γυναικών.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Χορτιάτης

Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση του Αριστοτέλη στο Σταυρό καθώς στην επανάληψη ο Χορτιάτης ήταν καλύτερος και επικράτησε με 38-49 των γηπεδούχων.

Πέρασε από τους Αμπελόκηπους ο Ναύαρχος Βότσης

Εχοντας έστω και μικρό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε εκτός έδρας του ΓΣ Μενεμένης με 44-52. Πρωταγωνίστριες των νικητριών Καραπιπέρη και Γεωργιάδου.

Σημαντική επιτυχία για τον Πύργο Χαλάστρας

Μεγάλη νίκη για τις γυναίκες του Πύργου που επικράτησαν στη Χαλάστρα της ΜΕΝΤ με 71-61. Οι γηπεδούχοι μετά το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, πήραν διαφορά στην επανάληψη και έφθασαν μέχρι και το +13 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

Πρωτάθλημα Λυκείων στη Δυτική Θεσσαλονίκη για τα αγόρια και τα κορίτσια του Φρυγανιώτη-Επικράτησαν με άνεση των αντιπάλων τους-Φωτορεπορτάζ

Με δύο άνετες επικρατήσεις για τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, ολοκληρώθηκαν σήμερα οι αγώνες του πρωταθλήματος Λυκείων στη Δυτική Θεσσαλονίκη.

Ελβετία-Ελλάδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού γυναικών ζωντανά στις 21:00 από το Φρίμπουργκ

Στα τελικά των αγοριών του πρωταθλήματος Λυκείων της Ανατολικής Περιφέρειας Μαντουλίδης-Ελληνικό και των κοριτσιών Ελληνικό-Αριστοτέλειο

Συνεχίστηκε σήμερα με τα ημιτελικά περιφέρειας σε αγόρια και κορίτσια, το πρωτάθλημα Λυκείων της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους νέους της ΜΕΝΤ

Στον εξ αναβολής αγώνα της ΜΕΝΤ με την ομάδα της Μαλακοπής, οι νέοι της Ένωσης επιβλήθηκαν με το ευρύ 36-68 στο γήπεδο της Πυλαίας.

Αλλαγές ωρών έναρξης σε αγώνες Α1, Α2 γυναικών και Β’, Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για συγκοινωνιακούς λόγους και έπειτα από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών μεταξύ των σωματείων ΑΣ Κώων Ιπποκράτης-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου θα διεξαχθεί την Κυριακή 28/2/2016 και ώρα 13.00

Οι κληρώσεις της δεύτερης φάσης των πρωταθλημάτων νέων και κορασίδων της ΕΚΑΣΘ-Τι προβλέπεται από τις προκηρύξεις

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο στα γραφείο της ΕΚΑΣΘ οι κληρώσεις της δεύτερης φάσης των πρωταθλημάτων νέων και κορασίδων. Αναλυτικά:

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Οι βαθμολογίες εκκίνησης της β΄ φάσης της Α΄ γυναικών

Τα παιχνίδια της Α΄ γυναικών ξεχωρίζουν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ, που είναι το εξής:

Στην Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωφών-Δήλωση εθελοντή-Πληροφορίες για τους αγώνες

Το 11ο / 6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών Ανδρών - Γυναικών ετοιμάζεται να υποδεχθεί, για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Θεσσαλονίκη από 23 Ιουνίου έως και 2 Ιουλίου 2016.

Σταμολάμπρου: «Η Εθνική Ελλάδας είναι η ύψιστη τιμή»

Πόσο εύκολο είναι άραγε για ένα ελληνόπουλο, να παίξει μπάσκετ στο NCAA; Πολύ θα έλεγα. Πόσο μάλλον και το να αναδειχθεί MVP της εβδομάδας! Όλα αυτά ισχύουν για εμάς, αλλά για παιδιά με ταλέντο σαν αυτό της 20χρονης Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου είναι απλά η... καθημερινότητα.

Δείτε όλα τα καλάθια της Εθνικής γυναικών στον αγώνα με την Ρωσία

Δίκαια επικράτηση για τη Νέμεση

Νίκη για τη Νέμεση επί του Βίκτορα με 66-55. Η γηπεδούχος παρά τις τρεις βασικές ελλείψεις μπήκε καλά στον αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο που το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα ήταν συνεχώς μπροστά.

Νίκη στον πόντο για την Ελβετία

Στο ντέρμπι της Τριανδρίας η τυπικά γηπεδούχος Ελβετία επικράτησε των Κενταύρων με 83-82 σε ένα δυνατό αγώνα με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από τον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Φωτορεπορτάζ της Σέβης Βρακατσέλη από την αναχώρηση και την προπόνηση της εθνικής γυναικών στην Ελβετία

Σημαντικό «διπλό» για την ΕΚ Σταυρούπολη-Η βαθμολογία του Α΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Σε εξ αναβολής αγώνα για τον πρώτο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών η ΕΚ Σταυρούπολη επικράτησε στην Καλλιθέα της Νίκης Νεοχωρούδας με 61-65.