Δεύτερη νίκη στο Eurocup Γυναικών για τον Ολυμπιακό-Επικράτησε ύστερα από παράταση με 85-78 της Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός έκανε τη δεύτερη νίκη του στο Eurocup Γυναικών με το τελικό 85-78 επί της Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε στο ΚΓ «Μάκης Λιούγκας» στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, δημιούργησε ισορροπία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να παίρνει πρώτος ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε στους τέσσερις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (22-18). Η συνέχεια ήταν πολύ καλύτεηρ για την ελληνική ομάδα. Προσπάθησε να ελέγξει περισσότερο τα ριμπάουντ, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ενώ παράλληλα βρήκε λύσεις από την Εβίνα Μάλτση και εκμεταλλεύτηκε επιθετικά την Λινέτ Κάιζερ. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει σε διψήφια διαφορά (36-26, 16’) και να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο (45-28, 18’40’’). Η Όλγα Χατζηνικολάου έδωσε το ρυθμό, ενώ η Στέλλα Καλτσίδου βρέθηκε και σε θέση δημιουργού με 4 ασίστ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης που έκλεισε 45-31. Κι όλα αυτά με την Λικέντρα Τζόνσον να έχει χρεωθεί με τρία φάουλ νωρίς στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός έδειξε την ίδια διάθεση στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν έφτασε στο +16 (47-31 στο 20’40’’ και 51-35 στο 21’25’’). Κάπου εκεί οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έδειξαν να «κολλάνε». Η Κόζιτσε έτρεξε ένα 13-0 για να πλησιάσει στους τρεις πόντους (51-48, 25’45’’) και έδειξε να απειλεί. Το τρίποντο της Εβίνας Μάλτση έδωσε μια πολύτιμη ανάσα, Χαλιβέρα και Τζόνσον την ακολούθησαν για να φτάσει και πάλι ο Ολυμπιακός στο +10 (58-48, 27’38’’).

Οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν να επιστρέψουν (65-63, 34’) με την Όμπλακ να ευστοχεί από τα 6μ75. Κάιζερ και Τζόνσον πήραν πρωτοβουλίες για να οδηγήσουν στο 69-63 (34’47’’), αλλά δύο τρίποντα από τις Στεχλίκοβα και Όμπλακ έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια (69-69, 36’10’’). Η Κόζιτσε κατάφερε και να προηγηθεί (69-71, 38’30’’). Η Τζόνσον με ½ βολές και ένα λέι απ μετά από κλέψιμο της Χατζηνικολάου διαμόρφωσε το 72-71 με 1’16’’ να υπολείπεται. Η Τζόνσον ξαναπήγε στη γραμμή, είχε πάλι 1/2 για να οδηγήσει σε μία ακόμη ισοπαλία (73-73, 39’) και τον αγώνα στην παράταση.

Η άμυνα έδωσε λύσεις, ενώ στην επίθεση Καλτσίδου, Κάιζερς και Χατζηνικολάου (7/8 βολές στο έξτρα πεντάλεπτο) οδήγησαν στο 80-73, με την Κόζιτσε να ευστοχεί για πρώτη φορά μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης (80-75). Η Μάλτση βρήκε το στόχο για το 82-75, η Όμπλακ απάντησε (82-77),  αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία και έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-78.

Δεκάλεπτα:  22-18, 45-31, 62-54, 73-73 (κ.α.), 85-78
Διαιτητές: Τσερνόβα, Σμίλιανιτς, Γιαλμάν
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη, Χατζηνικολάου 16 (7ρ, 3 α, 1κ), Μάλτση 20 (3ρ, 4α, 4κλ), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10(6ρ, 3κλ, 1κ), Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2 (4ρ), Καλτσίδου 10 (7ρ, 5 α, 2κλ, 2κ), Δημητράκου, Κάιζερ 25 (9ρ, 1κ).
Κόζιτσε (Γιάνκοβιτς): Όμπλακ 16, Άλεν 17, Ζίρκοβα 3, Γιανοσίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στεχλίκοβα 10, Γιουρτσένκοβα 7, Κουπτσίκοβα 2, Μπάου 19, Μπαμπούροβα.