Χρειάστηκε παράταση και...ανατροπή το γυναικείο του Παναθηναϊκού

Δύσκολη νίκη στην παράταση ο Παναθηναϊκός, που χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να πάρει τη νίκη με 80-76 επί του Πρωτέα Βούλας.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-18, στην συνέχεια όμως το σκηνικό άλλαξε. Ο Πρωτέας πάτησε το… γκάζι και με επιμέρους σκορ 6-24 στην δεύτερη περίοδο, στο ημίχρονο προηγήθηκε με 28-42! Οι «πράσινες» προσπάθησαν στην συνέχεια να αντιδράσουν, στο 30′ όμως ήταν ακόμα πίσω στο σκορ με 47-56. Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε θρίλερ. Ο Παναθηναϊκός στο 38′ ισοφάρισε σε 67-67 και τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (κ.α. 69-69).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η ομάδα του Πέτρου Πρέκα είχε περισσότερη ψυχραιμία και έχοντας ολοκληρώσει μεγάλη ανατροπή, πήρε τη νίκη με 80-76.

Δεκάλεπτα: 22-18, 28-42, 47-56, 69-69, 80-76
Διαιτητές: Παυλόπουλος-Μαραμής
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Κασδαγλή 2, Μούλη 19, Καλαμπάκου 2, Σαπαλίδου, Πράπα, Δίελα 15(3), Έιβερι 15 (1), Χάμπτον 27 (13ρ).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Καρλαύτη, Κβεντεραβιτσιούτε 6, Σπυριδοπούλου 10(1), Κολάτου 5, Ράτζα 8(1), Σκρμπα 23 (16ρ), Νικολοπούλου 18 (2), Χατζηγιακουμή 5 (1), Αναστασοπούλου 1, Χατζηβασιλείου.