Συνεχίζουν αήττητες οι γυναίκες του Ολυμπιακού- Δημητράκου: «Μετά από κάθε ματς σκέφτεσαι το επόμενο»-Φωτορεπορτάζ από την άνετη επικράτηση επί της Νίκης Λευκάδας

Το εντυπωσιακό και απόλυτα νικηφόρο σερί που τρέχει από την περσινή σεζόν, διεύρυνε η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 93-52 της Νίκης Λευκάδας στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» που έκαναν το «3Χ3» στο πρωτάθλημα σημείωσαν παράλληλα την 30η νίκη σε ισάριθμα ματς (πρωτάθλημα και κύπελλο), ένα ρεκόρ που «τρέχουν» από την περσινή σεζόν, όταν επανιδρύθηκε το τμήμα.  Κορυφαία της αναμέτρησης με τη Νίκη Λευκάδας ήταν η Λινέτα Κάιζερ που πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας το ματς με 23 πόντους, (10/11 διπ., 3/3 βολ. 10 ριμπάουντ, 4 άσιστ, 2 κλεψίματα). Ενώ το ντεμπούτο της στα «ερυθρόλευκα» έκανε η Ζωή Δημητράκου που αγωνίστηκε για 12 λεπτά και σκόραρε 5 πόντους (1/3 τριπ., 1/4 διπ., 2 κλεψ.).

Με καλό ρυθμό και φοβερή Κάιζερ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του. Με πρωταγωνίστρια τη Λινέτα Κάιζερ η οποία στο διάστημα της 1ης περιόδου σημείωσε τους 11 από τους 30 πόντους του Ολυμπιακού, χωρίς να αστοχήσει ούτε σε μια προσπάθεια, έχοντας 4/4 δίποντα, 3/3 βολές ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 1 κλέψιμο.  Στο σκοράρισμα ακολούθησε η Στέλλα Καλτσίδου με 7 πόντους για να κλείσει με το επιμέρους 30-15 η πρώτη περίοδος.

To ντεμπούτο της Δημητράκου

Τον ίδιο ρυθμό διατήρησε και στην συνέχεια ο Ολυμπιακός που αύξησε τη διαφορά στους 20 πόντους (35-15, 37-17) μέχρι τη μέσα της 2ης περιόδου. Τρία λεπτά και δεκαέξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Ζωή Δημητράκου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αντικαθιστώντας την Εβίνα Μάλτση, και πραγματοποίησε έτσι το ντεμπούτο της με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνο είχε βρει σκορ από όλες τις παίκτριες για να φτάσει στο επιμέρους 20-14 και να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 50-29.

Δεν κατέβασε «στροφές»

Ανάλογη ήταν η εικόνα που παρουσίασαν οι «ερυθρόλευκες» και στο δεύτερο ημίχρονο. Με το επιμέρους 32-10 προηγήθηκαν με 82-39 στο φινάλε της 3ης περιόδου διατηρώντας τον υψηλό ρυθμό μέχρι το φινάλε και το τελικό 93-52.

Δεκάλεπτα:  30-15, 50-29, 82-39, 93-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 1 (1/2 βολ., 3 ασίστ, 2 κλεψ., 2 ριμπ.), Σταμάτη 5 (1/5 τριπ., 1/2 διπ., 3 ριμπ., 2 ασιστ, 1 κλεψ), Μπόνη 3 (1/3 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασιστ, 1 κλεψ.), Χατζηνικολάου 6 (2/5 διπ., 2/4 βολ., 7 ριμπ., 2 ασιστ, 2 κλεψ.), Κάιζερ 23 (10/11 διπ., 3/3 βολ., 10 ριμπ., 4 ασιστ, 2 κλεψ.,) Μάλτση 8 (2/5 τριπ., 1/3 διπ., 2 ριμπ., 6 ασίστ, 1 κλεψ.) Παπαμιχαήλ 6 (1/3 διπ., 4/4 βολ., 6 ριμπ.), Δημητράκου 5 (1/3 τριπ., 1/4 διπ., 2 ριμπ., 2 κλεψ.), Τζόνσον 9 (4/5 διπ., 1/1 βολ., 3 ριμπ.), Καλτσίδου 12 (5/6 διπ., 2/2 βολ., 4 ριμπ., 6 ασίστ, 2 κλεψ. Κοσμά 13 (1/1 τριπ., 4/7 διπ., 2/3 βολ., 9 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.) Φουράκη 2 (1/3 διπ., 4 ριμπ., 1 ασίστ).
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 3 , Τελίδου 12 , Καμπουράκη 18, Στάρα 11, Μπότση, Γούναρη 2 , Ψυχογιού, Γράψα 2, Παπαδοπούλου 4, Λογοθέτη

Δημητράκου: «Μετά από κάθε ματς σκέφτεσαι το επόμενο»

Η Ζωή Δημητράκου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Έχουμε δυο παιχνίδια την εβδομάδα και δεν γίνεται να μένεις σε μια ήττα για πολλές ημέρες ούτε και να χαίρεσαι για μια νίκη επί μέρες. Πρέπει μετά από κάθε ματς να σκέφτεσαι το επόμενο παιχνίδι. Σήμερα ήταν εύκολο ματς για εμάς, απλώς πρέπει να διορθώσουμε κάποια λάθη που κάναμε κόντρα στην Γιάκιν Ντόγκου. Προσωπικά βήμα βήμα αρχίζω και μπαίνω με την υπόλοιπη ομάδα. Αυτό γίνεται και με τις προπονήσεις αλλά και από σήμερα με τους αγώνες».