Ηττα από τον Πανιώνιο για τους παίδες του Αρη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα-Φωτορεπορτάζ από τον σημερινό άτυχο αγώνα για τους «κίτρινους»

Δεν τα κατάφεραν οι παίδες του Αρη με αντίπαλο τον Πανιώνιο καθώς ηττήθηκαν με 54-63 και έχασαν κάθε ελπίδα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Οι «κίτρινοι» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, καθώς πέτυχαν μόλις τρεις πόντους σε έξι λεπτά αγώνα. Ο  Πανιώνιος μετά το αρχικό 3-0 σε βάρος του, πήρε προβάδισμα στο σκορ και το αύξησε σε 7-13 στο 8ο λεπτό. Η απίστευτα κακή εμφάνιση στην επίθεση συνεχίστηκε για τον Αρη που βρέθηκε να χάνει με 11-20 επτά λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ένα σερί 8-0 έφερε τους «κίτρινους» στον… πόντο (19-20), για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες (25-25).

Ο Αρης προηγήθηκε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σιδηροηλία με 39-33 στο 26ο λεπτό, όμως ο Πανιώνιος μείωσε άμεσα και αργότερα προηγήθηκε με δικό του σερί 2-9. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα με 51-46. Η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη ξαναπήρε το πάνω χέρι και τη νίκη με σερί 3-17 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς οι «κίτρινοι» δε μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα.  Σιδηροηλίας και Ρουμελιώτης ήταν με διαφορά οι καλύτεροι των δύο ομάδων, ενώ για τον Αρη είχαμε και τον τραυματισμό του Κογκαλίδη που μάλλον έπαθε θλάση.

Δεκάλεπτα:  7-13, 25-25, 45-46, 54-63
Διαιτητές: Γερακίνης-Ζαχαρής
ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ 2, Κογκαλίδης 2, Καλαϊτζίδης 4, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 3, Ζούντσας 2, Αλτίνης 9(1), Γκούθας, Σιδηροηλίας 22(3), Γουναρόπουλος 8.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φατούρος): Κοπακάκης 9(3), Μωραϊτης 8(2), Κολοβέρος 7(1), Μακαριάδης 3(1), Μοσόρας 9, Λουτριώτης 2, Αρμάος 2, Ρουμελιώτης 21(3), Δημητρακόπουλος 2.