Πρώτο βήμα παραμονής για την Εθνική Νέων Γυναικών-Επικράτησε με δυσκολία (52-47) της Γερμανίας

Μια νίκη μακριά από την παραμονή στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας βρίσκεται η Εθνική Νέων Γυναικών.

Στον πρώτο από τους δύο τελικούς που έχει επικράτησε με 52-47 της Γερμανίας και περιμένει αύριο το νικητή του αγώνα Τουρκία – Σλοβακία (παίζουν σήμερα στις 22.45).  Η Εθνική ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και είχε σε εξαιρετική μέρα τη Μαριέλλα Φασούλα με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ άτυχη στάθηκε η Γωγώ Σταματη που τραυματίστηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Πολλή καλή ήταν και η Παυλοπούλου με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η Ελλάδα μπήκε στον αγώνα δυνατά όπου προηγήθηκε με 10-4 και  με 18-8 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου χάρη σε πόντους από τις Φασούλα και Παυλοπούλου. Η Γερμανία, όμως, πλησίασε σε 18-14. Η Κιλαζίδου έδωσε με γκολ φάουλ αέρα επτά πόντων στην Εθνική (21-14) και η Φασουλα στη συνέχεια έκανε το 23-14 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία χάρη στα τρίποντά μείωσε σε 28-27 και πέρασε μπροστά 45-42 στο 35ο λεπτό. Η Φασούλα αποκατέστησε την τάξη με προσωπικούς πόντους κάνοντας το 50-47 1.29 από το έλος της αναμέτρησης. Οι Γερμανίδες αστόχησαν στη συνέχεια και μια βολή από την Παυλοπούλου και μια από τη Χριστινάκη γράφτηκε το τελικό 52-47 υπέρ της Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 14-6, 23-14, 38-32, 52-47
ΕΛΛΑΔΑ Κιλαζίδου 3, Γεροστεργίου, Σταμάτη 4, Παυλοπούλου 11 (1 τρ., 8 ριμπ., 6 ασιστ), Χριστινάκη 9, Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 2, Φασούλα 19 (13 ριμπ.), Καραμπάτσα 4, Λούκα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ, Βίλκε 11(1), Κόρνερ 4, Ρόντεφελντ 2, Βένκε, Ζντραβέβσκα 18(4), Σταχ 3, Μπλούμε, Ιλμπέργκερ 4, Σίνκελ, Σόλα 5.