Ένα βήμα πριν την άνοδο η Εθνική Νεανίδων-«Πάρτι» από την Ελενα Τσινέκε (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ) στη νίκη με 54-48 επί της Γερμανίας

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 (Β’ Κατηγορίας) που γίνεται στο Σεράγεβο προκρίθηκε η Εθνική Νεανίδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά από ένα δυνατό παιχνίδι επικράτησε με 54-48 της Γερμανίας και πλέον θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Εξαιρετική ήταν για άλλη μια φορά η Έλενα Τσινέκε με 25 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 13-4, 6.30 λεπτά από την έναρξη. Οι Ελληνίδες δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο οι αντίπαλες στο 14ο λεπτό έφτασαν στο +13 (21-8). Κάπου εκεί η Ελλάδα άρχισε στην αντεπίθεση. Βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα της και με τις Κολλάτου, Ε.Τσινέκε και Βιντσιλαίου ισοφάρισε σε 23-23. Το τέλος του Α’ ημιχρόνου βρήκε τη Γερμανία να προηγείται με 27-23.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία κατάφερε και ξέφυγε και πάλι (34-23), αλλά 11 συνεχόμενοι πόντοι από την Έλενα Τσινέκε είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσει η εθνική σε 36-34 και να περάσει μπροστά με την Καρλάφτη με 37-36.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και είχε καθαρό μυαλό. Η Καρλάφτη με τρίποντο έκανε το 47-45 και η Κολλάτου το 49-45 στο 38. Η Γερμανία μείωσε με τη Ροζεμέγιερ σε 49-47 για να τελειώσει ουσιαστικά τον αγώνα η Έλενα Τσινέκε με τρίποντο κάνοντας το 52-47, 1.10 από το τέλος. Μια βολή από την Κλουγκ και δύο από τη Γεροστεργιου έγραψαν το τελικό 54-48 για την Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 8-13, 23-27, 39-40, 54-48
ΕΛΛΑΔΑ: Τσουγκράκη 3(1), Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 25 (3/5 τρ., 8 ριμπ.), Κολλάτου 9( 1 τρ., 4 ριμπ, 4 κλ.), Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 5 (8 ριμπ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου 2, Αναστασοπούλου (4 ριμπ.), Καρλάφτη 6(1), Δανδουλάκη 2.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ 12, Σίμον 4, Ντάουμπ, Σούτερ 9(2), Λανπενκούπερ 3, Περότσε 2, Μπάρα, Ζίσερ, Μπόχμκε 6(1), Ροζεμέγιερ 12(2), Κολ.