Πρώτη επιτυχία για τις κορασίδες του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τη νίκη επί του Εργοτέλη

Την πρώτη τους νίκη στο 27ο Πανελλήνιο Κορασίδων πέτυχαν οι κορασίδες του ΠΑΟΚ που επικράτησαν, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης μέρας, με 48-47 του Εργοτέλη.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά με διψήφια διαφορά πόντων. Ο «Δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σε 20-22 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και να την τελειώσει με αυτή την σε βάρος του διαφορά.
Στο 22ο λεπτό ισοφάρισε σε 26-26 και ένα λεπτό αργότερα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο της Στεργίου (30-28). Το ντέρμπι καλά κρατούσε στη συνέχεια με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά περίφημα την τελευταία περίοδο και με σερί 10-2 να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα πέντε πόντων (44-39). Ο Εργοτέλης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κριμίλη προηγήθηκε με 46-47 στο 37ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 48-47 με βολές της Τσαλή και ο Εργοτέλης πραγματοποίησε σουτ απελπισίας με την Κριμίλη σε νεκρό χρόνο.

Δεκάλεπτα: 7-18, 24-26, 34-37, 48-47
Διαιτητές: Ταρενίδης-Ορφανός
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος-Μελετιάδης): Σιακαβάρα, Καλούτσικου 1, Τσαλή 11(1), Ζέρβα Ε. 7, Θεοδώρου 13, Αθανασιάδου 2, Στεργίου 10(2), Μπαλιούση 4.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χατζηδάκης-Κομψέλης): Σεμερτζάκη 4, Γιαλιαδάκη 2, Ξενάκη 6, Αποστολοπούλου, Κριμίλη 20(4), Παπαδοπούλου, Γιαννουλάκη 4, Μαρτιμιανάκη 6, Θωμά 5(1).

Θεοδώρου: «Χαρούμενη για την πρώτη μας νίκη»

Μετά το τέλος του αγώνα η κορυφαία παίκτρια των νικητριών Αντιγόνη Θεοδώρου δήλωσε τα εξής: «Νομίζω πως αδικούμε τους εαυτούς μας με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις μας. Είμαι πολύ χαρούμενη για την πρώτη μας νίκη καθώς είναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι σε Πανελλήνιο και εύχομαι στην ομάδα μου ότι καλύτερο στην συνέχεια του πρωταθλήματος».