Πρωταθλητής Θεσσαλονίκης στους βετεράνους 45+ ο Νέστωρ-Φωτορεπορτάζ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με φινάλε βγαλμένο από ταινία του Χίτσκοκ, οι βετεράνοι του Νέστορα στην ηλικία 45+ κατέκτησαν τον τίτλο για το 2016 επικρατώντας στον τελικό του Άρη με 63-62 στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, οπότε και προηγήθηκε με διαφορά μέχρι και 13 πόντων, για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-23. Η αλλαγή της ζώνης σε man to man στα μέσα του τρίτου 10λέπτου, άλλαξε τη ροή του αγώνα και το δεκάλεπτο μας βρήκε μπροστά 45-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι νικητές ξέφυγαν με διαφορά επτά πόντων (49-42), ωστόσο ένα νεκρό πεντάλεπτο μετά το έβδομο λεπτό τους έφερε 2.29'' πριν το τέλος, πίσω στο σκορ με 59-51. Ένα τρίποντο του Νικονάνου έκανε το 59-54, ο Άρης απάντησε με μία βολή κάνοντας το 60-54, δύο καλές μας άμυνες και ισάριθμες επιτυχημένες επιθέσεις έφεραν το σκορ στο 60-58. 52'' πριν το τέλος, ο Άρης ευστοχεί σε μία βολή και κάνει το 61-58, καλάθι του Νέστορα και 61-60. Μία στις δύο βολές για τον Άρη και 62-60. Απομένουν 15'' και η μπάλα στα χέρια του Νέστορα.

Κερδισμένο φάουλ του Νικονάνου 5'' πριν το τέλος. Πετυχαίνει την πρώτη βολή και 62-61. Χάνει τη δεύτερη, κερδίζει όμως ο ίδιος το ριμπάουντ και κάνει με ταμπλό το 62-63.  2.7'' για τον Άρη, με τον Οικονόμου να αστοχεί σε ένα δύσκολο lay up και ο Νέστωρ είναι πρωταθλητής.

Οι παίκτες του με σειρά σύμφωνα με τα νούμερα στις φανέλες: Δουλόπουλος Χάρης, Ζωγράφος Μίλτος, Σουανίδης Μανώλης, Παναγιωτίδης Νίκος, Αθανασιάδης Θανάσης, Γάκης Γιάννης, Βλάχος Παναγιώτης, Δαρμουσλής Δημήτρης, Νικονάνος Αχιλλέας, Φαρμάκης Κώστας, Βασιλειάδης Γιάννης. Κόουτς: Κουντουράκης Χρήστος.