Στα προημιτελικά της ΕΚΑΣΘ οι νέοι του Μακεδονικού

Την πρόκριση στην φάση των «8» του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ πήρε χθες η ομάδα νέων του Μακεδονικού επικρατώντας για δεύτερη φορά με 52-65 της Νέας Ραιδεστού εκτός έδρας.

Η ομάδα του Μακεδονικού παίζοντας χωρίς άγχος μετά το +20 (80-60) της πρώτης αναμέτρησης κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της από πολύ νωρίς στο παιχνίδι με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 9-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ παίζοντας καλύτερες άμυνες και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά ενώ απ’ την άλλη οι παίκτες του Δημήτρη Ιωαννίδη δεν επέτρεψαν να πέσει η διαφορά που δημιούργησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με το ημίχρονο τελικά να λήγει με σκορ 29-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως ακριβώς τελείωσε και το δεύτερο με την ομάδα του Μακεδονικού δηλαδή απλά να διατηρεί σκορ και ρυθμό εκεί που θέλει. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε τυπική διαδικασία καθώς οι παίκτες του Μακεδονικού με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 8-15 κατάφεραν σφραγίσουν την νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Δεκάλεπτα: 9-18, 29-37, 44-50, 52-65
Διαιτητές: Μοσχάς-Ψαρράς
Ν. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ (Ρώσσιος): Ραμφόπουλος 9(1), Καλογιαννίδης 5(1),Φίλλιος, Ζαγορίτης 8(2), Κουτζιαμπάσης 7, Λαγός 4, Τσολάκης 5, Θάνος 14.

ΜΑΚΕΔΟNΙΚΟΣ  (Ιωαννίδης) : Καράκαρης, Χαλάτσης 21, Λιώνης, Κομμάτας 10(1), Παπανίκος 2, Γιαλατζής 9(3), Κοντσές 2, Λυχριδάς 5(1), Νάστο, Γραβάνης 17.