Ηττα από την Ιταλία στο Μανχάιμ για την Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά το δεύτερο μισό ανήκε στους Ιταλούς που πήραν τη νίκη με 67-53 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τουρνουά «Άλμπερτ Σβάιτζερ» στο Μανχάιμ της Γερμανίας. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 16;00 τη Γαλλία.

Η Ιταλία ήταν αυτή που προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά (4-6, 3’50’’). Ιορδάνου, Κουρέπης και ένα γκολ φάουλ από τον Αγραβάνη, βοήθησαν την Ελλάδα να χτίσει την πρώτη της μικρή διαφορά (10-6, 6’40’’). Η ελληνική ομάδα φάνηκε να επιβάλλει το ρυθμό της, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα από που έφτανε ως τους πέντε πόντους (20-15 στο 12’48’’, 24-19 στο 14’27’’). Το επόμενο τρίλεπτο ήταν το καλύτερο για τους παίκτες του Γιάννη Ελευθεριάδη, που έφτασαν από το 24-21 (15’) στο 30-21 (18’), πριν οι Ιταλοί κάνουν τη δική τους αντεπίθεση, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (32-31) κι ένα δικό τους 10-2.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, η «Σκουάντρα Ατζούρα» ήταν αυτή που πήρε τα ηνία. Προηγήθηκε με τρίποντο του Μπουκαρέλι (32-34, 22’) και κατάφερε σταδιακά να αυξήσει τη διαφορά, φτάνοντας ως το +13 (41-54, 28’) με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους σκορ στην περίοδο αυτή ήταν 23-9 για τους Ιταλούς, καθώς η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχη.

Η Ελλάδα προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά κάθε φορά που προσπαθούσε να «μαζέψει» τη διαφορά, η Ιταλία έδειχνε να έχει την απάντηση, φτάνοντας ως το +20 (47-67, 37’) και τελικά στη νίκη με το 53-67.

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-31, 41-54, 53-67
Ελλάδα: Λούντζης (3ρ, 4κλ), Μωραϊτης 2 (5ρ, 1α), Δομπρογιάννης, Σκούφης 2 (2α), Παπαδάκης Στ. 11 (3ρ, 1 α, 2κλ), Μπολάτογλου 4 (2ρ), Ιορδάνου 7 (5ρ), Παπαδάκης Κ. 4 (1ρ, 1κλ) , Τάτταρης (3ρ), Αγραβάνης 5 (3ρ, 1 α), Χρηστίδης 9 (7ρ), Κουρέπης 9 (5ρ, 1κλ)

Συνολικά: Εντός πεδιάς 16/57 (28,1%), Δίποντα 13/36 (36,1%), Τρίποντα 3/21 (14,3%), Ελεύθερες βολές 18/25 (72%), 41 (24-17) ριμπάουντ, 6 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα

Ιταλία: Πένα 16, Αντέλι 2, Μπάρμπον, Πατζόλα 3, Βισκόντι, Μπουκαρέλι 7, Μορέτι 14, Λοβισότο 9, Καρούζο, Σιμιόνι 10, Λέβερ 6, Τζιουστέτο.

Σερβία, Γαλλία, Ιταλία και Γερμανία ζευγάρωσαν τις νίκες τους

Η Σερβία επιβλήθηκε της Τουρκίας (79-57), η Ιταλία της Ελλάδας (67-53), η Γαλλία της Αιγύπτου (76-52) και  η Γερμανία της Αργεντινής (99-44). Η Αυστραλία πήρε εύκολα τη νίκη από την Ιαπωνία (84-45). Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας Κίνα και ΗΠΑ πήγαν στην παράταση με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 97-89.