«Κατοστάρα» στην Πετρούπολη για τον Ολυμπιακό

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στην Πετρούπολη και με εντυπωσιακή εμφάνιση διέλυσε με 105-44 τον τοπικό Άρη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Όπως γράφει το http://www.superbasket.gr/ οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στις νεοφώτιστες, φθάνοντας σε ευρείας έκτασης νίκη και το «έντεκα στα έντεκα» στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας πανέτοιμες για το ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το πολύ γρήγορο πειραϊκό προβάδισμα, 11-2 μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 35 πόντους διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων (23-58). Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, έφθασε εύκολα στο 33-81 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και στο τελικό 44-105, στο τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 12-27, 23-58, 33-81, 44-105
Διαιτητές: Γκαμήλη-Γαρίνη
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μαυρίδης): Μακρυνίκα, Φασούρα, Μαρτίνη 4, Ιωαννίδου 10 (1), Βουκελάτου, 3 (1), Ευαγγελάτου Αναστ., Πλούμπη 9 (1), Χρονοπούλου 4, Πετυχάκη 6, Τζίμη, Τσουμάνη 6, Ευαγγελάτου Αν. 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 14 (1), Σταμάτη 10 (1), Μπόνη 9 (2), Χατζηνικολάου 7 (1), Καλογήρου 3, Μπαλτά 12, Νικολαΐδου 3, Χαλιβέρα 10, Τζόνσον 6, Κοσμά 12, Παπαμιχαήλ 5, Κριστόφερσον 14 (2).