Με το δεξί στον δεύτερο γύρο ο Βελλερεφόντης

Με εκτός έδρας νίκη με 50-52 επί της PBA ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο ο Βελλερεφόντης.

Εκμεταλλευόμενος το πολύ δυνατό του ξεκίνημα και την αστοχία των γηπεδούχων ο Βελλερεφόντης πήρε μια διαφορά 13 πόντων (4-17 το πρώτο δεκάλεπτο) που κράτησε μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (17-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν την επαφή τους με το καλάθι (23-12) και η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους (40-42). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, 2,34’’ πριν το τέλος του αγώνα με τρίποντο του Χασάπογλου διαμορφώθηκε το 50-52 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ μιας και οι παίκτες της PBA δεν πρόλαβαν να σουτάρουν στην τελευταία τους επίθεση.

Δεκάλεπτα: 4-17, 17-30, 40-42, 50-52
Διαιτητές: Κατσιάνης-Μπαχτσεβανόπουλος
PBA (Γιαννάκης): Τζάστας 3, Σουρμελίδης 2, Πανταλώνας 7(1), Τσιβίκης 8, Μυλωνάς, Τσακιρίδης 2, Παγανάς 14, Αναστασιάδης 8(2), Τάκας 6, Χαρμπής.
ΒΕΛΛΕΡΕΦΟΝΤΗΣ (Γεωργικόπουλος): Τσακαλαΐδης, Ζωγραφίδης 2, Πατρούδης 6,Χασάπογλου 10(2), Νικολαΐδης, Δούνας 13(1), Παρασκευάς 8, Γεωργικόπουλος 5(1), Μαλγαρινός 8(1), Κώστας.