«Καθαρό διπλό» στη Μηχανιώνα για τον Παναθλητικό-Πειραματικό

Ντέρμπι για περίπου 12 λεπτά ήταν το παιχνίδι στη Μηχανιώνα, όπου ο Παναθλητικός-Πειραματικό Συκεών επικράτησε του τοπικού Ποσειδώνα με 74-91.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στο πραναφερθέν διάστημα με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη και τελευταία φορά με 25-23. Η αντεπίθεση για την ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή είχε ξεκινήσει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δώδεκα πόντων (33-45). Στην τρίτη περίοδο το σκορ ξεπέρασε και το +20 για τους νικητές που «καθάρισαν» σχετικά εύκολα τον αγώνα. Από τους νικητές εντυπωσιακός ήταν ο Τσεσμετζής με 29 πόντους και έξι τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 20-23, 33-45, 54-74, 74-91
Διαιτητές: Θεοδώρου-Μαραθιώτης-Τσούλης
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Χατζόπουλος): Μυτιληναίος 14(4), Μαρωνίδης, Μπάφας 4, Καρούλης 9(1), Αγλαμίσης Τ. 9, Περδίκας 19(1), Χατζόπουλος, Μουρίκης 10(2), Παστουρματζής, Χαριζάνης 4, Αγλαμίσης Θ. 5.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  (Τσεσμετζής): Βογιατζής Λ. 11(3), Μπασδάνης, Τσεσμετζής 29(6), Πράντζος, Βογιατζής Δ. 10(2), Καλούτσικος 10, Κοϊμτζόγλου 12(1), Γιώρτσιος, Γιαννακός, Μπάκος 13(2), Κασούρας 7.