Επέστρεψε στα «μεγάλα σαλόνια» της Ευρώπης η εθνική νέων γυναικών-Μεγάλη νίκη επί της Λιθουανίας με κορυφαίες και πάλι τις Φασούλα και Χριστινάκη και πολύ καλή εμφάνιση απ' όλες

Στη «μεγάλη κατηγορία» των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων ανήκει πριν από λίγο η εθνική νέων γυναικών που με εκπληκτική εμφάνιση επικράτησε ύστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι της Λιθουανίας με 68-65.

Η εθνική μας άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-0. Οι Λιθουανές πέρασαν μπροστά με 6-12, όμως οι διεθνείς μας ύστερα από τρίποντο της Γούναρη προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-16. Οι αντίπαλές μας ήταν πολύ καλύτερες στην συνέχεια και στο 16ο λεπτό πέρασαν για πρώτη φορά με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων (23-34), σκορ που παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει στο 23ο λεπτό σε 37-41 και διατήρησε αυτό το σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Χριστινάκη με βολές ισοφάρισε σε 58-58 στο 34ο λεπτό και οι δύο ομάδες πήγαιναν έτσι μέχρι και δύο λεπτά πριν το φινάλε που το σκορ ήταν 63-63. Η Σταμάτη με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Ελλάδα και οι Λιθουανές μείωσαν σε 66-65, 39 δεύτερα πριν την λήξη. Η Σταμάτη και η Φασούλα με μία βολή αμφότερες, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ μέσα σε έξαλλα πανηγύρια για την άνοδο.

Δεκάλεπτα: 17-16, 28-39, 47-52, 68-65

ΕΛΛΑΔΑ(Καφαντάρη): Σταμάτη 9(46β., 1/3δ., 1/3τρ. 4ρ.), Εμμανουηλίδου 5(1), Καλημέρη, Κυρατζή (6ασ.), Γούναρη 8(1/1δ., 2/4τρ.), Χριστινάκη 17(5/7β., 6/16δ., 6ρ.), Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα, Φασούλα 18 (4/6β., 7/14δ., 8ρ., 4κλ.), Καραμπάτσα 5(3/4β., 1/1δ. 5ρ.), Λούκα 8 (6ρ.).
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κερνεσκίτε 8(1), Σιρσιναϊτάιτε 5(1),  Παουλαουσκάιτε, Μελιναουσκάιτε 3, Μιζγκέριτε 11, Μπελισκάιτε  14, Σαραουσκάιτε 24, Σαβισκάιτε Ι., Σαβισκάιτε Ρ., Μαουράιτε, Καϊρίτε.