Φιλική ήττα από την Γερμανία για την εθνική εφήβων-Τι δήλωσε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου

Σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του ΟΑΚΑ η εθνική εφήβων που προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στο Βόλο ηττήθηκε από τη Γερμανία με 65-54.

Η Ελλάδα παρουσίασε ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με το χθεσινό φιλικό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ωστόσο οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των νεαρών διεθνών, από τους οποίους έλειπε ο τραυματίας Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και πήραν την νίκη.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν θετικά τον αγώνα προηγήθηκαν  με 12-2 και 24-15 παρουσιάζοντας μια καλή εικόνα. Στην επανάληψη οι Γερμανοί με όπλο τους τα τρίποντα ανέτρεψαν το σκηνικό, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 35-34 στο 25ο λεπτό. Το ματς έγινε ντέρμπι με την εθνική να προηγείται εκ νέου με 44-39,  αλλά και πάλι ο αντίπαλος βρήκε τις λύσεις. Άρχισε να παίρνει κεφάλι στο σκορ έκανε το 55-49 στο 34 για να κερδίσει τον αγώνα με 65-54.

Δεκάλεπτα:  18-12, 28-14, 44-41, 54-65
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 11, Ντουζίδης 3(1), Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 5, Μιχαλούτσος 2, Χριστίδης 6, Σταματογιάννης 2, Δίπλαρος 5(1), Παπαγιάννης 8, Σκόρδας 2, Αγραβάνης, Θεοδωρίδης 5(1), Χατζηκυριακίδης 5(1).
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχιμάτζικ): Μίχιχ, Τάρας 2, Φίγκε 3(1) Κράμερ 11(3), Βανγκ 5(1), Φρεούντενμπεργκ  2, Ζιμπ 2 , Μουσχιντί  16(4), Πάπε,  Τούρουντιτς 11,  Κιελ  13(3).

Ηλίας Παπαθεοδώρου (Ομοσπονδιακός προπονητής): «Σήμερα παρουσιάσαμε ουσιαστικά δύο πρόσωπα, ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, στο οποίο ήμασταν καλοί και στην ατομική και στην ομαδική άμυνα. Είχαμε πολλά άστοχα σουτ στην επίθεση ενώ δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να εκτελέσουμε σωστά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως  η άμυνα μας, ειδικά στο κομμάτι των συνεργασιών ήταν σε κακό επίπεδο και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να δουλέψουμε για να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι στο ξεκίνημα του Ευρωπαϊκού».