Νίκη στην παράταση για τις κορασίδες του Παναθηναϊκού-Φωτορεπορτάζ από τον συγκλονιστικό αγώνα με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου

Απίστευτο παιχνίδι μεταξύ Κρόνου Αγίου Δημητρίου και Παναθηναϊκού στο Πανελλήνιο Κορασίδων με τις «πράσινες» να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 47-53 και να παραμένουν αήττητες.

Οι νικήτριες κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά οκτώ πόντων με την οποία έχαναν στο τέλος της τρίτης περιόδου και έτσι έφτασαν στο τελευταίο δίλεπτο.
Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 40-38 με βολές της δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα άστοχο σουτ (τρίποντο οι «πράσινες» και λέι-άπ αυτές του Κρόνου) και η μπάλα 32 δεύτερα πριν το τέλος ήταν στα χέρια του Παναθηναϊκού. Η Πράπα ισοφάρισε σε 40-40 και απέμειναν 16 δευτερόλεπτα. Ο Κρόνος είχε την τελευταία επίθεση, αλλά η Γασπαράτου αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Η Πράπα έκανε το 40-42 3:55 πριν το τέλος και η Φάρου με βολές το 40-44. Ο Κρόνος φάνηκε ότι δεν είχε την ψυχολογία και έτσι η Παπαγεωργοπούλου με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +7.  Η Μυλωνάκη με βολές μείωσε σε 42-47, ενώ λίγο αργότερα η Φάρου με μια βολή έκανε το σκορ 42-48. Ο Κρόνος μείωσε με βολές της Καραλή σε 44-48, όμως η Πράπα απάντησε άμεσα και έκανε το +6, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Η Πράπα ήταν και πάλι εύστοχη, η Γασπαράτου με τρίποντο μείωσε σε 47-52, αλλά ο χρόνος τελείωνε για τον Κρόνο. Έτσι οι «πράσινες» πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη με την Πράπα να διαμορφώνει με βολή το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 11-11, 17-20, 33-25, 40-40 (κ.α.), 47-53
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Δολγύρας
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παναγιωτόπουλος): Τζανετάτου 7, Τσιμπίδη 2, Νικολαϊδου 2, Καραλή 4, Λαμπράκη 2, Κόκκαλη 1, Παναγιωτοπούλου 2, Γασπαράτου 8(2), Μαγγίνα 9, Μυλωνάκη 10(1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 10, Στούπα, Φρίμα, Φάρου 9(1), Παπαγεωργοπούλου 18(2), Σελούλη 2, Κακούρη, Πράπα 14.

Ο προπονητής των νικητριών, Απόστολος Παναγόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:

«Δεν έχω λόγια να εκφράσω την ψυχή που δείξανε τα κορίτσια στο σημερινό παιχνίδι. Απομένουν ακόμη δύο τελικοί. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τον κόσμο για τη θερμή του συμπαράσταση».