Και μαθηματικά στα μπαράζ ανόδου ο ΑΣ Αστέρες

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε το σερί του ο ΑΣ Αστέρες καθώς επιβλήθηκε του Αδάμαστου με 76-65 παίζοντας φοβερή ομαδική επίθεση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διάφορα δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν μεγάλη και η νίκη ήρθε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν παρά πολύ στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν η διαφορά είχε φτάσει στους 17πόντους. Δόθηκε ευκαιρία στον προπονητή των Αστέρων να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, καθώς χρησιμοποιήθηκαν και οι δώδεκα. Με την νίκη αυτή, η ομάδα μαθηματικά εξασφάλισε την θέση του στα μπαράζ ανόδου.

Δεκάλεπτα: 28-19, 46-41, 66-49, 76-65
Διαιτητές: Γραικός-Χιωτάκης
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Γαβρίδης 2, Κυρμανίδης 2, Πουταχίδης, Πούρναρης 12(1), Σπανός 17(1), Σερμπέζης 20, Καλαμπούκας 3, Χαρκούσης 6, Πλυτας 5, Δαλακιουρίδης 3(1), Μπουλοκωστας, Κουμπουρέλος 6.
ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ (Χριστοδουλίδης): Κουρόγλου 7, Βαλαβανίδης 12(2), Αμούτζιας 13(1), Αλμπανόπουλος 2, Μαυρίδης 17(1), Γλαβίνας 5, Κώνστας 9.