Κυπελλούχος Ελλάδας στις γυναίκες το Ελληνικό-Πάλεψε μέχρι το τέλος η Αναγέννησης Νέου Ρυσίου που ηττήθηκε με 46-42

Δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου να φέρει το κύπελλο Ελλάδας γυναικών στη Θεσσαλονίκη, καθώς ηττήθηκε με 46-42 στον τελικό από το Ελληνικό.

\

Ωστόσο δεν πρέπει κανείς να υποτιμήσει την απίστευτη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτριες των «πρασίνων» που πάλεψαν το παιχνίδι στα ίσα μέχρι τα τελευταία λεπτά που κρίθηκε ο αγώνας. Η δεύτερη θέση αποτελεί τεράστια επιτυχία για την ομάδα της Βόρειας Ελλάδας που έχει πολύ μικρότερο μπάτζετ από τους κυπελλούχους.

Η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα με όπλο της την επιθετική άμυνα, αλλά και τις καλές επιστροφές, που τη βοήθησε να περιορίσει τα ατού του Ελληνικού. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 11-6 (7'45''), ο αγώνας ήρθε στα ίσια με την Εβίνα Σταμάτη να ευστοχεί για το 13-13 (13'35''). Στο σημείο αυτό η Ελένη Καφαντάρη είδε τις παίκτριές της να κάνουν ένα 9-0 για να διαμορφωθεί το 13-22 (16'40''). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όμως ως το ημίχρονο ανήκαν στο Ελληνικό, το οποίο έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας στον έναν πόντο (21-22) με τις Χαλιβέρα και Παπαμιχαήλ. Τα άσχημα νέα για την Ελένη Καπογιάννη, ήταν τα τρία φάουλ με τα οποία είχε χρεωθεί η Λυκέντρα Τζόνσον από το 14'.

Το Ελληνικό έκανε το... προσπέρασμα στο 22'40'' για πρώτη φορά με την Τζόνσον, η οποία οδήγησε και στο 27-24 (25'40''), για να στείλει τη διαφορά στο +6 η Αφροδίτη Κοσμά με σουτ τριών πόντων (30-24, 28'). Η απάντηση ήρθε από τη Ναυσικά Σταυρίδου, η οποία με δύο εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το 30-30 με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Αναγέννηση πανηγύρισε το +5 (32-37, 34'20''), όμως το Ελληνικό δεν την άφησε να χαρεί για πολύ, καθώς με ένα 8-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (40-37, 36'35''). Η αγωνία συνεχίστηκε καθώς Λόγκαν και Σκιαδοπούλου οδήγησαν σε μία ακόμη ισοπαλία (40-40, 37'05'') σε έναν αγώνα που υπήρχαν άστοχα σουτ, αλλά που έδινε ανταμοιβή σε όσους το παρακολουθούσαν με τη δύναμη και το πάθος σε κάθε φάση. Και έτσι συνεχίστηκε ως το φινάλε. Το Ελληνικό έφτασε στο +5 σε καθοριστικό σημείο (45-40 με 25'' για τη λήξη), η Σκιαδοπούλου μείωσε 45-42, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε με το Ελληνικό να πανηγυρίζει τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στο Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών με το τελικό 46-42.

Δεκάλεπτα: 9-11, 21-22, 30-30, 46-42
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σκούτας, Τσαρούχα
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Καπογιάννη): Γκοτζή 4 (3α), Σταμάτη 10, Καλογήρου, Κοσμά 8 (11ρ), Μαγκλάρα, Παπαμιχαήλ 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 6 (9ρ), Τζόνσον 12, Μπόνη, Φουράκη Β., Φουράκη Στ.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Παπαβασιλείου 6 (3κλ), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 7 (3α), Βασιλειάδου, Μούλη 6 (7ρ, 3κλ), Σκιαδοπούλου 10, Λόγκαν 13 (11ρ).