Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Βελλερεφόντη

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, όπου το βαθμολογικό κίνητρο υπερίσχυσε του θεάματος, η ομάδα του Βελλερεφόντη κατάφερε στο τέλος να πάρει μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας με 47-50 επί του Αχιλλέα Θερμαϊκού, που την κρατά ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στα μπαράζ ανόδου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παίρνοντας διαφορές 2-4 πόντων, με αποτέλεσμα αυτό να κλείσει ισόπαλο 25-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο τον νεανικό ενθουσιασμό πίεσαν σε όλο το γήπεδο και πήραν διαφορά 11 πόντων (41-30).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου φτάσαμε στη μεγαλύτερη διαφορά +13 (43-30), όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά και εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 47-50.

Δεκάλεπτα: 17-15, 25-25, 41-30, 47-50
Διαιτητές: Εμμανουήλ-Μπάιος
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ (Παρίσης): Γκάρτζιος Μ. 10, Γρηγορίου, Παπαδόπουλος 16(3), Γκάρτζιος Β. 12, Τομπούλογλου, Βαλδουμάς 2, Τοπουζελίδης 6(1), Κοτανίδης, Γιαννουλάκης, Χαρμανάς 1.
ΒΕΛΛΕΡΕΦΟΝΤΗΣ (Γεωργικόπουλος): Τσακαλαΐδης 11(2), Ζωγραφίδης 12(1), Πατρούδης 12, Καρατσιβούδης, Καρακώστας 1, Δούνας 11(1), Παρασκευάς, Χρυσοχοΐδης, Πάτσιος, Παπαγεωργίου, Μαλγαρινός 1, Κώστας 2.