Εύκολο «διπλό» για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Νικηφόρο το ξεκίνημα του 2015 για την ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης, που επικράτησε εκτός έδρας του ΠΟΞ στο κλειστό των Αμπελοκήπων με 52-83.

Ο αγώνας  κύλησε από την αρχή με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ και να μην δίνουν δικαίωμα να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους μέσα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι του ΠΟΞ προσπάθησαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η πίεση των αντιπάλων και οι περιορισμένες επιλογές τους λύγισαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει αρκετά.

Δεκάλεπτα: 10-19, 27-37, 38-61, 52-83.
Διαιτητές: Μουτζούρης-Ευθυμιάδης
ΠΟΞ (Διδασκάλου): Κωνσταντινίδης 2, Κανιός 11, Διδασκάλου 19, Αμανατίδης 16, Παϊτάρης, Περρής 4.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ( Σταυρόπουλος): Κολογοσίδης, Ζουμπουλάκης 8, Θρασυβουλίδης 21(2), Αλμπανίδης 6(2),  Ικιούζης  6, Γεράκης,  Δημητριάδης 12, Κανάκης  13, Πανταχός 11, Καρατζίβας 6.