Νίκη μετά από ανατροπή για τον ΟΠΑΠ στο πρωτάθλημα του ΕΚΘ

Ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΠΑΠ που κατάφερε και πήρε τη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στους Δημοσιογράφους με σκορ 75-62.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 53 πόντους (τρία εύστοχα τρίποντα) και ήταν ο ακρογωνιαίος «λίθος» της επιτυχίας για τον ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο οι Δημοσιογράφοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμό και προηγήθηκαν μέχρι και 9 πόντους 33-24 λίγο πριν το τέλος του 20λέπτου με κορυφαίο τον Θωμά Αυγέρη.

Ωστόσο ο ΟΠΑΠ μείωσε στο ημίχρονο στους 4 πόντους 35-31 και ξεκίνησε την δική του αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο. Με ένα επί μέρους 13-23 στη τρίτη περίοδο πήρε προβάδισμα 48-54, για να κρατήσει τελική τη νίκη μέχρι το τέλος και να φύγει δίκαια με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας είχε να επιδείξει δυο σπουδαίους σκόρερ και για τις δυο ομάδες. Ο Καλλιώρας πέτυχε 53 πόντους από τους συνολικά 75 των νικητών και ο Αυγέρης σημείωσε 40 πόντους από τους 62 των Δημοσιογράφων.

Δεκάλεπτα: 14-14, 35-31, 48-54, 62-75
Διαιτητές: Φωτιάδου-Σιόντας
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ (Γαλάνης Δ.): Μιχαλίτσιος 4, Φελάνης 4, Τσατσούλης 2, Καραγιώργης 8, Αυγέρης 40(2), Κούσης 4, Παρθενάκης.

ΟΠΑΠ (Μπασλής): Μπασλής, Καραγεωργίου 7(2), Μπακρατσάς 12, Καλιώρας 53(3), Σολακίδης 3.