Ανετη επικράτηση για το εφηβικό του Αίαντα Ευόσμου

Καλύτεροι οι έφηβοι του Αίαντα Ευόσμου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 73-52.

Στο πρώτο ημίχρονο με επιθετική αιχμή τον Γιάννη Παπαδόπουλο ο Αίας πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 37-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα σκήπτρα στο σκοράρισμα πήρε ο Τσουρέκας και πετυχαίνοντας 19 πόντους σε 12 λεπτά ανέβασε τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.  Σε αυτό το ημίχρονο και αφού οι παίκτες του Αία απέβαλλαν το αρχικό τους  άγχος προσέφεραν θέαμα και ωραίες φάσεις ξεσηκώνοντας τους φίλους τους στην εξέδρα.

Το σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Μπιτζάνη να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για το μέλλον. Από την μαχητική ομάδα του Ρυσίου ξεχώρισαν οι Κορδώνιας και Γερομαρκάκης.

Δεκάλεπτα: 23-10, 37-21, 60-37, 73-52
Διαιτητές: Μιμηκόπουλος-Μωϋσίδης
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Μπιτζάνης): Βιάνας, Σεκαδάκης Γ. 6, Πούλιος 5(1), Τσουρέκας 23(4), Λαγούρος, Δημητριάδης 2, Καρανίκας 2, Πολυχρονιάδης 8(2), Σεκαδάκης Δ. 3 , Καπίδης 3, Παπαδόπουλος 16(2),  Γεωργιάδης 5(1)
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Ευσταθιάδης): Χατζηνικολάου, Παπαδόπουλος Μ. 3, Γεωργακόπουλος , Ασλανίδης 2 , Τζιμιτάκης 8(1), Ζωγράφος 8, Γερομαρκάκης 16, Λιούκας, Λινάρδος 2, Κορδώνιας 13.