Ανετη επικράτηση επί της Σλοβενίας και πρόκριση στην «οκτάδα» για την Εθνική Νέων Ανδρών-Οι πρώτες φωτογραφίες

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και με πολύ καλή εμφάνιση η Εθνική Νέων Ανδρών, προκρίθηκε πανηγυρικά στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αφού επιβλήθηκε με 67-84 της Σλοβενίας. Έτσι την Παρασκευή η Ελληνική ομάδα που κατέλαβε την τέταρτη θέση στην βαθμολογία θα αντιμετωπίσει την πρώτη του άλλου ομίλου.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr το καλύτερο ξεκίνημά της στην διοργάνωση πραγματοποίησε η Εθνική, η οποία με την συμπλήρωση του πρώτου τρίλεπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (2-11). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και ο Λιάπης με εξαιρετική κίνηση, λίγο αργότερα, ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (4-15). Οι διεθνής μας διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα και στο 6’ ο Καμπερίδης με τρίποντο ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά, για το 9-21. Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους Σλοβένους, που με τον Ρίζμαν μείωσαν σε 15-23, όμως ο Αγραβάνης με hookέκανε το σκορ 15-25, κλείνοντας με αυτό τον τρόπο την πρώτη περίοδο.

Ο Μάτιτς Ρέμπετς ανέλαβε δράση για την Σλοβενία και κατάφερε, με διαδοχικά τρίποντα, να μειώσει σε 21-26. Η αντίδραση των διεθνών μας, ωστόσο, ήταν άμεση, με τον Μποχωρίδη να σκοράρει για το 21-30 στο 13’. Στη συνέχεια, ο Λευτέρης Μποχωρίδης ανέλαβε δράση και αποτέλεσμα αυτού ήταν η Εθνική να ανεβάσει εκ νέου την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-37). Οι Σλοβένοι, όμως, αντέδρασαν και με σερί 10-0 μέχρι το 17’ μείωσαν σε 33-37. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα ανέβασαν την απόδοσή τους και χάρη σε τρίποντο του Αγραβάνη στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (33-45).

Με την ίδια ένταση και τον ίδιο ρυθμό μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα, η οποία με τον Δημήτρη Αγραβάνη να την παίρνει από το χέρι κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 18 πόντους (37-55) στο 23’. Με δράστη τον Ρέμπετς οι Σλοβένοι μείωσαν προσωρινά (41-55), όμως ο Διαμαντάκος στο 26’ ανέβασε στο +19 την διαφορά (41-60). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα συνέχισαν να παίζουν με το ίδιο πάθος και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 45-62.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Μάτιτς Ρέμπετς με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 52-62 για την Σλοβενία. Οι Σλοβένοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως ο Διαμαντάκος στο 34’ έδωσε «ανάσα» στην Εθνική για το 55-68. Οι παίκτες του Νοβάκοβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Ρέμπετς ηγέτη κατάφεραν στο 38’ να μειώσουν σε 66-72. Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα αφυπνίστηκε από την εξέλιξη του αγώνα και με επί μέρους 0-4 έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (66-76) 1 λεπτό και 27 δεύτερα για το φινάλε του αγώνα. Οι Σλοβένοι στα τελευταία λεπτά, βλέποντας πως το παιχνίδι δεν γυρνάει, άνοιξαν διάλογο με τους διαιτητές, ωστόσο λίγη σημασία είχε. Το τελικό σκορ (67-84) βρήκε την ομάδα του Κώστα Μίσσα θριαμβεύτρια, παίρνοντας την πρόκριση για την οκτάδα της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 15-25, 33-45, 45-62, 67-84
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νοβάκοβιτς): Νίκολιτς 16, Καστράτι 5, Ρίζμαν 3, Κόκολ, Ρέμπετς 33(8ρ,7α), Ντόλενσεκ, Ρίτλοπ, Στράζαρ, Γκάμπροβσεκ 2, Μπολτσίνα 8.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 13 (4α), Λιάπης 22, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 10, Σιόλογκας, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 16 (12ρ,5α), Διαμαντάκος 16 (9ρ).