Ηττα στις λεπτομέρειες από την Σερβία για την Εθνική Εφήβων-Απίστευτη εμφάνιση με νταμπλ-νταμπλ από το Μήτογλου

Υστερα από συγκλονιστικό αγώνα η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 69-74 από την Σερβία και μείωσε τις πιθανότητες της για την πρωτιά στον όμιλο. Κορυφαίος της ομάδας και του αγώνα ο Κώστας Μήτογλου με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11, 17-15), αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου η Σερβία έφτασε στο +4 (17-21). Στη συνέχεια η Εθνική βελτίωσε την εικόνα της, ξεκινώντας από την άμυνα, κι έφτασε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά πέντε πόντων, 37-32.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε και στους εννιά (44-35), αλλά έμεινε μακριά από το καλάθι για περίπου πέντε λεπτά επιτρέποντας στους αντιπάλους της να περάσουν μπροστά (50-54). Με διαδοχικούς πόντους του Μήτογλου το ελληνικό συγκρότημα έφτασε στο 60-55, αλλά η Σερβία με πρωταγωνιστή τον Πένο πέρασε μπροστά (66-69) και έφτασε στη νίκη.

Η Εθνική πλέον θέλει νίκη της Τουρκίας απέναντι στην Ισπανία (σήμερα στις 20:45) για να περάσει από σήμερα, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να κερδίσει αύριο το Μαυροβούνιο (16:15) για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων.

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-32, 50-52, 69-74
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 26 (1), Μουράτος 5, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής 3, Σταμάτης 6, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2).

ΣΕΡΒΙΑ (Μπούτσαν): Πένο 12 (1), Σίμιτς 2, Τσάραπιτς, Όστοϊτς 2, Τζόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντόκοβιτς 11 (1), Λαζάρεβιτς 16 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 4, Βούτσετιτς 10, Κάρατζιτς.