Ηττα στο…καλάθι από την Ισπανία για την Εθνική Νέων Ανδρών-Οι πρώτες φωτογραφίες

Δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ισπανίας η Εθνική Νέων Ανδρών και ηττήθηκε με 60-58.

Αν και κατάφερε να προηγηθεί με σημαντική διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, δεν ήταν αυτή που έπρεπε στη συνέχεια και τώρα η υπόθεση πρόκριση αρχίζει και δυσκολεύει αρκετά.

Σύμφωνα με το www.superbasket.gr αρκετές ήταν οι άστοχες προσπάθειες στο πρώτο τρίλεπτο και αποτέλεσμα αυτού ήταν η Ισπανία να προηγείται με 5-4, μετά από εύστοχο ζευγάρι βολών του Σεμπάστιαν Σάιθ. Οι παίκτες του Πονσαρνάου ανέβασαν στροφές και με τους Αμπάλντε και Βισέδο να δίνουν λύσεις στο 6’ το σκορ έγινε 13-8. Λίγο αργότερα ο Μποχωρίδης μείωσε σε 22-12, όμως από εκεί και πέρα οι Ισπανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 9-0, για το 22-12, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρά το γεγονός πως στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους 12 (24-12 με καλάθι του Βισέδο), οι διεθνείς μας στο 13’ μείωσαν σε 26-19 με τον Χριστοδούλου, δείχνοντας πως έχουν «σφυγμό». Με Μπριθουέλα και Σάινθ οι Ίβηρες ανέβασαν εκ νέου την διαφορά, με το σκορ να γίνεται 30-21 στο 16’. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έτρεξαν σερί 0-7 και με καλάθι του Διαμαντάκου στο 18’ το σκορ έγινε 30-27. Η διαφορά των τριών πόντων έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς ο Χερναγκόμεζ σκόραρε στην εκπνοή και έγραψε το 32-29.

Με όπλο την καλή της άμυνα η Εθνική μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και με προσπάθειες των Λιάπη και Καμπερίδη πέρασε μπροστά με 33-37 στο 24’, ενώ λίγο αργότερα ο Μποχωρίδης με νέο καλάθι έγραψε το 34-39. Ο άσος του Άρη ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά (34-41), όμως ο Γκιγιέρμο Χερναγκόμεζ ανέλαβε δράση και μείωσε σε 38-41. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, ωστόσο, δεν παρασύρθηκαν και με προσπάθειες των Κουζέλογλου και Διαμαντάκου έστειλαν την διαφορά στο +8 (38-46). Ο Αμπάλντε δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου μείωσε σε 41-46.

Ο Αμπάλντε ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε στο τρίτο και η Ισπανία με γρήγορο σερί 6-0 πήρε προβάδισμα στο 32’ με 48-46. Ο Χριστοδούλου μείωσε, προσωρινά, με τρίποντο σε 50-49, όμως οι Ισπανοί με Μπριθουέλα και Σάινθ ανέβασαν, εκ νέου, την διαφορά για το 54-49 στο 36’. Με Λιάπη και Χριστοδούλου στο 38’ το σκορ έγινε 56-55 υπέρ των Ισπανών. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά.

Ο Μπριθουέλα είχε μία εύστοχη βολή για το 57-55, με τον Καμπερίδη να ισοφαρίζει σε 57-57 ένα λεπτό πριν το τέλος. 26 δεύτερα πριν το τέλος ο Μπριθουέλα με δύο εύστοχες βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 59-57. Ο Καμπερίδης έκανε λάθος και εν συνεχεία ο Μπριθουέλα με 1 εύστοχη βολή έκανε το σκορ 60-57. Ο Μποχωρίδης τον μιμήθηκε, όμως από το επιθετικό ριμπάουντ η ομάδα του Κώστα Μίσσα δεν πήρε κάτι, γνωρίζοντας την ήττα, εν τέλει, με 60-58 από την Ισπανία.

Δεκάλεπτα: 22-12, 32-29, 41-46, 60-58
ΙΣΠΑΝΙΑ (Πονσαρνάου): Πάουλι, Βισέδο 9(1), Μπριθουέλα 10(2), Σανς 2, Γκιγιέρμο Χερναγκόμεζ 6, Ντίαθ 4, Σάιθ, 13(10 ριμπ), Αμπάλντε 14(2), Νόγκες, Χουάν Χερναγκόμεθ 2, Ιριάρτε.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 12(7 ασίστ, 8 λάθη), Λιάπης 7(1), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 7(1), Σιόλογκας 4, Κουζέλογλου 2, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 12, Μαραγκός.