Νέα αγχώδη επικράτηση για την Εθνική Νέων Ανδρών-Κέρδισε με 67-65 την Ουγγαρία-Οι πρώτες φωτογραφίες

Πολύ δύσκολα, όπως και στο χθεσινό παιχνίδι, η Εθνική Νέων Ανδρών επιβλήθηκε με 67-65 της Ουγγαρίας, πετυχαίνοντας την δεύτερή της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κρήτης.

ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο άσος του Παναθηναϊκού είχε πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του Κώστα Μίσσα στο πρώτο δίλεπτο, δίνοντας προβάδισμα με 6-4. Ο Μπενεντέκ Βαραντί, όμως, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και λίγο αργότερα το σκορ έγινε 6-10 για τους Ούγγρους. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να σκοράρουν και αποτέλεσμα αυτού ήταν η διαφορά να ανέβει ακόμα περισσότερο (6-15). Από εκείνο το σημείο οι διεθνείς μας αφυπνίστηκαν και παίζοντας καλή άμυνα μάζεψαν την διαφορά, μειώνοντας σε 14-17 στο 7’. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ουγγαρία να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-19.

Ο Ζόλταν Περλ πήρε από το χέρι την ομάδα του και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου της έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (23-28). Οι Νέοι, όμως, αντέδρασαν και με βολές του Καμπερίδη ισοφάρισαν σε 28-28 στα μισά της περιόδου. Η απόδοση των διεθνών μας παρέμενε στο ίδιο επίπεδο και με τους Αγραβάνη και Λιάπη να δίνουν λύσεις στην επίθεση το σκορ έγινε 32-28 στο 16’. Μπαν και Μπακ μείωσαν για τους Ούγγρους σε 34-33, όμως ο Καμπερίδης με followέγραψε το 36-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Κώστα Μίσσα ανέβασαν στροφές, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Αγραβάνης και Σιόλογκας έδωσαν λύσεις στην επίθεση, δίνοντας, παράλληλα, «ανάσα» στην Εθνική (47-41 στο 23’ μετά από τρίποντο του Πουλιανίτη). Οι Μαγιάροι, όμως, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Μόλναρ στο 26’ για το 47-48. Οι διεθνείς μας απάντησαν και με τον Μποχωρίδη προσπέρασαν με 51-49, όμως ο Μόλναρ με followέκανε το 51-51, το οποίο ήταν σκορ τρίτης περιόδου.

Το… κυνηγητό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Μπαν με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (55-56), όμως με δύο καρφώματα από Αγραβάνη και Διαμαντάκο το σκορ έγινε 59-56 στο 33’. Ένα καλάθι και φάουλ από τον Μιχάλη Καμπερίδη έδωσε «ανάσα» προσωρινά στην Εθνική μας ομάδα (62-57), όμως οι Ούγγροι, με μπροστάρη τον Σίμον, μείωσαν σε 62-60 στο 35’. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 63-62 ο Αγραβάνηε με 2 βολές έγραψε το 65-62, με τον Βαραντί να έχει 1 / 2 για το 65-63. Ο Καμπερίδης μιμήθηκε τον αντίπαλό του για το 66-63, όμως ο Περλ απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 66-65. Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε σουτ από την γωνία, με τον Καμπερίδη, όμως, να φωνάζει «παρών» μαζεύοντας το ριμπάουντ. Ο διεθνής φόργουρντ είχε 1/2 βολές για το 67-65, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, καθώς οι Ούγγροι ήταν άστοχοι στην τελευταία επίθεση.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-33, 51-51, 68-65
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 4, Λιάπης 5(1), Πουλιανίτης 3(1), Σπυριδωνίδης 1, Χριστοδούλου 6, Σιόλογκας 8, Καμπερίδης 14(11 ρ.), Αγραβάνης 13, Διαμαντάκος 8, Μαραγκός 5.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Βάραντι): Μπαζσό 3(1), Μπαν 6(1), Σίμον 8, Σίνκοβιτς, Μπακ 3(1), Περλ 17(1), Βάραντι 8(1), Τσάκβαρι, Τόροκ, Μπόγκναρ 12, Μολνάρ 6, Γκαραμβόλγκιι 2.