Επιβλητική εμφάνιση και νίκη για την Εθνική Κορασίδων-Επικράτησε με 58-48 της Πορτογαλίας, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Υστερα από εντυπωσιακή εμφάνιση στην πρώτη περίοδο, η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε με 58-48 της Πορτογαλίας. Έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία καθώς υπάρχουν πλέον σοβαρές ελπίδες και για δεύτερη νίκη στον όμιλο απέναντι στην Τουρκία.

Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή για την ομάδα του Θάνου Σόφτση που ξεκίνησε με σερί 9-0. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ελλάδα να έχει προβάδισμα +22 (28-6) που εκ του αποτελέσματος ήταν αρκετό για να της χαρίσει και τη νίκη. Η Πορτογαλία επί τριάντα λεπτά προσπαθούσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους οκτώ πόντους (56-48) λίγο πριν τη λήξη της συνάντησης.
Η Ελλάδα είχε σχεδόν τα ίδια ποσοστά ευστοχίας αλλά και ριμπάουντ (39-39 ) με τη Πορτογαλία. Στις υπόλοιπες όμως κατηγορίες στατιστικών κυριάρχησε απόλυτα (14-5 ασίστ, 12-6 κλεψίματα και 12-24 λάθη).
Η Κολλάτου με 19 πόντους ( 7 ρ., 5 ασ., 3 κλ.) ξεχώρισε από την Εθνική με σημαντική βοήθεια από τις Γεροστεργίου (7 ρ.), Τζουγκράκη (4 κλ.), Βιντζηλαίου (4 ρ., 3 ασ.) και Δανδουλάκη (5 ρ.).
Δεκάλεπτα: 6-28, 19-35, 34-50, 48-58
ΕΛΛΑΔΑ(Σόφτσης): Τζουγκράκη 8(4/6δ.), Βιντζηλαίου 8(1), Τσουκαλά 6, Αλεξίου 2, Κολλάτου 19(3), Σταυροπούλου, Δημητριάδου, Παπαρδέλα, Γεροστεργίου 9(1/1β., 4/7δ., 7ρ.), Αναστασοπούλου, Τσιχλάκη, Δανδουλάκη 6(5ρ.).
*Στον άλλο αγώνα του Ομίλου είχαμε Τουρκία-Ρωσία 39-90.