Νίκη στο ντέρμπι για τους εφήβους του Ηρακλή δια χειρός Κουβελά

Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του δεύτερου ομίλου των εφήβων νικητής αναδείχθηκε ο Ηρακλής που επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Ιβανώφειο» με 65-64 του ΒΑΟ.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του Ηρακλή είχε προβάδισμα στο σκορ, ενώ η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι  και στους 14 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως με συνεχόμενα καλάθια του Τσάρου και Γρηγοριάδη ο ΒΑΟ πέρασε μπροστά. Στην τελευταία επίθεση ο Κουβελάς είπε τον τελευταίο λόγο καθώς ευστόχησε σε τρίποντο οδηγώντας τον Ηρακλή στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 22-14, 38-34, 55-47, 65-64
Διαιτητές: Δαμίγος-Παπαδοπούλου Χρ.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Μαρκουλάκης, Μπάτης 5(1), Κρανής 7(1), Παπαδόπουλος Π., Λαζαρίδης 3, Σίμος, Κουβελάς 25(3), Καραθανάσης 6, Σταματογιάννης, Ταραμάς 9, Τσιμπούκου 3, Γαρέζος 7(1).
ΒΑΟ (Ιορδάνου): Λεπτοκαρίδης 8, Γιαννάκης, Πρανδέκος, Εσέρογλου, Δουμιάς, Τσάρος 35(5), Ανανιάδης, Πισιώτης, Γελαδαράς, Ανανιάδης Ν., Κάτσικας, Γρηγοριάδης 21.