Ξεκίνησαν οι αγώνες του ΑΣΕΘ για το 2014. Στην τελική ευθεία η κανονική περίοδος

Με τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής έκανε ποδαρικό στο 2014 ο ΑΣΕΘ. Τα αποτελέσματα είναι:

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Παρά τις πολλές απουσίες και των δυο ομάδων έγινε ένα ωραίο παιχνίδι με τελική νικήτρια την ομάδα της Coca cola που κατέβηκε με 5 παίκτες μόνο λόγω τραυματισμών. Στον άτυπο διαγωνισμό για τον πρώτο σκόρερ νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης με 28 έναντι 27 του Ηλία Μουρίκη. Από την SBC ξεχώρισαν οι Παζαρλής και Τάνης.
COCA COLA 3E (Πλακιδας): Μουρικης 27(6), Παπαβασιλειου 6,  Μητσης 8(2), Ανδρεου 10, Εμμανουηλιδης 28(1).
SBC (Παζαρλης): Στεργιου 12(1), Παζαρλης 15(1), Χαϊτογλου 2, Γκοτζαμανιδης 2, Τανης 20, Αργυροπουλος 11.

VOID – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ       55-64
Δια πυρός και... Τζίκου! Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη σε άριστο κλίμα οι Μηχανικοί μπήκαν με το δεξί στη νέα χρονιά νικώντας δύσκολα την ομάδα του VOID με 55-64. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου, όπου ο "μπόμπερ" των Μηχανικών Νίκος Τζίκος σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα και έδωσε τη διαφορά 9 πόντων στην ομάδα του που συντηρήθηκε μέχρι το τέλος, καθώς το VOID δε μπόρεσε να απαντήσει. MVP του αγώνα εκτός του Τζίκου και ο Άρης Βλαχάκης με 14 πόντους και πολλά ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Κοσμάς Ζαχαρέλης με 5 πόντους και καταπληκτική άμυνα στα ατού των αντιπάλων.
Δεκάλεπτα: 8-9, 21-24, 40-49, 55-64.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιαννας 7(1), Μπαλάφτσαλης, Κωνσταντινίδης, Ζαχαρέλης Κ. 5, Ντίντας 14, Ζαχαρέλης Β. 5(1), Κεχαγιάς 13(1), Τσομπανίδης, Παπαχρήστος, Τσαμπαρλής 11.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τζίκος 9(3), Κωλέττης 6, Γιαγκόπουλος 15(3), Κούμαλας 3, Σπίθας 4, Δανιηλίδης, Λιάντας, Βλαχάκης 14, Παπαθανασίου 13.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΔΕΛΤΑ 57-70
Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ομάδα της Δέλτα έκανε μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά επί του μαχητικού Αριστοτέλη με 70-57. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τρία δεκάλεπτα (χαρακτηριστική η ισοπαλία στο 30'). Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. MVP των νικητών ο Κωτίδης με 20 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκίνδης με 24 πόντους. Το παιχνίδι έγινε σε άριστο κλίμα μεταξύ των ομάδων και το ευχαριστήθηκαν οι παίκτες, γεγονός στο οποίο συνέβαλε και η άριστη διατησία.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Τσιάτσιος 10, Γκίνδης 24, Λυσσαίος 6, Πάσχος, Γκεκόπουλος 2, Τσιάγκας 2, Κωνσταντινίδης 13.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ασφαλτίδης 13, Κωτίδης 20, Χριστοδούλου 12, Αμανατίδης 5, Σωτηρόπουλος 17, Χαλδαιόπουλος 3.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – MEDICAL             59-53
Σε έναν ιδιότυπο "εμφύλιο" μεταξύ παλαιών συμπαικτών και νυν αντιπάλων, η ομάδα του Ιπποκράτη επικράτησε τόσο δύσκολα, όσο δείχνει το τελικό σκορ και παρέμεινε στο κυνήγι της κορυφής.
Αν και από το 15ο λεπτό ο Ιπποκράτης μπήκε σε θέση οδηγού, δεν κατάφερε ποτέ να αποκτήσει ικανό προβάδισμα κι η μαχητική ομάδα της Medical έβρισκε τρόπους να βρίσκεται διαρκώς σε απόσταση βολής.
Σε ένα ενδιαφέρον λοιπόν στο σύνολό του παιχνίδι, καθοριστική αποδείχθηκε η παρουσία του Δήμου Τσαπέκου για τον τελικό νικητή, αφού σημείωσε κατά τι περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (30).
Από την πλευρά των ηττημένων, κορυφαίος για μια ακόμα φορά ήταν ο Σάκης Αναστασιλάκης, ενώ η αποβολή με 5 φάουλ του Καζάκου, που έδωσε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι, σχεδόν 2 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ιπποκράτη.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Κουμαράς 5(1), Θεοχάρης 7(2), Μαγγίζης 6, Δαλαμπίρας 3, Χιτ 8, Τσαπέκος 30.
MEDICAL (Κουλαξής): Τσουκαλάς, Πλαστήρας, Στυλιανού 12, Θεοδοσιάδης 11(1), Κουλαξής 3(1), Καζάκος 10(1), Αναστασιλάκης 17.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τρεις αγώνες στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, καθώς το παιχνίδι Μηχανικοί - Coca Cola αναβλήθηκε μετά από έγκαιρο αίτημα των φιλοξενουμένων που έγινε δεκτό.
Σα 18/01              18:00     ΕΚΟ        MEDICAL – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Κυ 19/01              17:30     ΕΚΟ        SBC – VOID

Κυ 19/01              21:15     ΕΚΟ        ΔΕΛΤΑ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ