ΑΣΕΘ: Τι έγινε στην 12η αγωνιστική-Όλα τα φύλλα αγώνα

Συνεχίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα εργαζομένων Θεσσαλονίκης με τρία παιχνίδια από το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής. Τα αποτελέσματα είναι:

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Σε ένα όμορφο παιχνίδι στο οποίο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 33ο λεπτό, ο Ιπποκράτης κατόρθωσε και πήρε τη νίκη με 75-60, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στο παιχνίδι μπήκε δυνατά ο Ιπποκράτης και πήρε προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (4-21), αλλά στη συνέχεια η Coca Cola δυνάμωσε την άμυνά της και με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα με το τέλος της 3ης περιόδου. Τελικά η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων στην επίθεση των γηπεδούχων, όταν βγήκαν με 5 φάουλ οι Τζήλιας και Μήτσης, έδωσε την ευκαιρία στον Ιπποκράτη να πάρει τη νίκη. Θα πρέπει να προσθέσουμε ότι η ομάδα της Coca Cola αγωνίστηκε χωρίς τους δυο πρώτους σκόρερ της (Μουρίκη και Εμμανουηλιδη) ενώ από τον Ιπποκράτη έλειπε ο Δρίζης. Καλύτεροι από τους νικητές οι Πάγκος και Νίκου ενώ από την Coca Cola οι Τζήλιας, Ανδρέου και Παπαντωνίου
Δεκάλεπτα: 13-25, 35-39, 52-51, 60-75.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζηλιας 13, Παπαβασιλειου, Χατζοπουλος, Μητσης 10(1), Ανδρεου 8(1), Τσαλιγοπουλος 3(1), Λεμονας 2, Παπαντωνιου 24.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαρας): Χαλατσακος 7(1), Κουμαρας 3(1), Βλαχος, Θεοχαρης 3, Χιτ 5, Τσαπεκος 15, Παγκος 21(2), Νικου 20(4).

VOID - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 47-48
Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Αριστοτέλης κατάφερε τελικά και πήρε τη νίκη με 48-47. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, με το VOID να προηγείται συνεχώς με μικρές διαφορές 3-5 πόντων. Τελικά, στην τελευταία περίοδο, η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων για τους γηπεδούχους έφερε κούραση και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην τελευταία περίοδο η ομάδα του VOID δεν ευστόχησε σε κανένα σουτ εντός παιδιάς, παρά μόνο σε 5 ελεύθερες βολές. MVP των νικητών και του αγώνα ο αρχηγός Ηλίας Γκίνδης με 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο αρχηγός Βαγγέλης Κεχαγιάς με 20.
VOID (Τσοτουλίδης): Δώρης 9(1), Ζαχαρέλης Κ. 4, Ζαχαρέλης Β. 10, Κεχαγιάς 20 (1), Κουμεντάκης 4.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Αλεξόπουλος, Τσιάτσιος 9, Γκίνδης 22, Αυγέρης, Τσιάγκας 12, Πάσχος 5(1).

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - MEDICAL 87-56
Η ομάδα των Μηχανικών, κάνοντας την καλύτερη μέχρι στιγμής εμφάνισή της στο Πρωτάθλημα, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απουσίες των φιλοξενουμένων και έφτασε εύκολα στη νίκη, έχοντας τους περισσότερους παίκτες της σε καλή μέρα.
Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω.
MVP των νικητών και του αγώνα ο Βασίλης Κυριακού με 26 πόντους και πολλά ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, με άξιο συμπαραστάτη τον Πρόδρομο Γιαγκόπουλο επίσης με 26 πόντους με 5 τρίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοδοσιάδης με 24 πόντους. Εύκολο απόγευμα και για τους διαιτητές Κουφούδη και Διβόλη.
Οι παίκτες των Μηχανικών αφιέρωσαν τη νίκη στον Κωλέττη junior που μέσα στη βδομάδα θα έρθει στον κόσμο.
Δεκάλεπτα: 19-21, 39-33, 62-45, 87-56.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Λιάντας): Κωλέττης 6, Ντοκμετζής 7(1), Κυριακού 26, Κούμαλας 8, Δανιηλίδης, Γιαγκόπουλος 26(5), Δημητριάδης 8, Λιάντας 6.
MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνίου, Τσουκαλάς 10, Στυλιανού 11, Θεοδοσιάδης 24, Κουλαξής, Καζάκος 5(1), Γραμματικόπουλος 6.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τρία παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής:

Σα 01/02              19:30     Φοίνικας ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - COCA COLA
Σα 01/02              18:00        ΕΚΟ     ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – VOID
Κυ 02/02              21:15        ΕΚΟ     SBC – ΔΕΛΤΑ