Εσπασαν το αήττητο της Νέας Ραιδεστού οι κορασίδες του Αχιλλέα Θερμαϊκού-Πρώτη νίκη για το ανδρικό τμήμα της ομάδας της Περαίας

Πολύ μεγάλη νίκη για τις κορασίδες του Αχιλλέα Θερμαϊκού απέναντι στην αήττητη, μέχρι αυτό το παιχνίδι, ομάδα της Νέας Ραιδεστού, με 42-37.

Αποδίδοντας ώριμα για την ηλικία τους, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, κατάφεραν να ξεφύγουν με δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (30-20) και στη συνέχεια να μην πανικοβληθούν όταν η ομάδα της Ραιδεστού έφτασε στο σκορ και μάλιστα προηγήθηκε με δύο πόντους (35-37), επικρατώντας τελικά με 42-37.
Με το τέλος του α’ δεκαλέπτου η διαιτητής Αντωνογιαννάκη αποχώρησε εξαιτίας αδιαθεσίας με αποτέλεσμα να τελειώσει το παιχνίδι με ένα διαιτητή.

Δεκάλεπτα: 14-8, 20-14, 31-27, 42-37
Διαιτητές: Αντωνογιαννάκη-Μόσχας
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ (Χατζηζωγίδου): Γεωργούλα 12, Παπαδοπούλου 4, Ανδρεάδου, Βρη 9, Καραγιάννη 6, Παπουτσή, Νικολούλη, Βεζυρτζή 2, Ξακουστού 9.
Ν. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ (Ρώσσιος): Βοργία, Ταμβάκη 2, Μασλαρινού, Γκανεδούδη, Κασάπη 5, Γεκτίδη Ε. 16, Γεκτίδη Φ., Μαστορίδου 4, Αναστασοπούλου 2, Φίλλιου 6, Ευστρατίου 2.

*Πρώτη νίκη για το αντρικό τμήμα του Αχιλλέα Θερμαϊκού, την τρίτη αγωνιστική, απέναντι στην ομάδα του Ορφέα Σουρωτής με 65-57.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Αχιλλέα, αφού βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-18. Ένα πολύ καλό όμως αμυντικά δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τον Αχιλλέα στο ημίχρονο μπροστά με 26-22. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως δεν ήταν ανάλογο του δεύτερου (15-24 επί μέρους σκορ) με αποτέλεσμα η ομάδα του Ορφέα να περάσει μπροστά με 5 πόντους. Τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο αποδίδοντας καλά σε επίθεση και άμυνα (24-11) ο Αχιλλέας Θερμαϊκού πέτυχε την πρώτη νίκη του με 65-57.

Δεκάλεπτα: 12-18, 26-22, 41-46, 65-57
Διαιτητές: Καλπάκης-Αντωνογιαννάκη
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ (Μπενάκης): Παπαδόπουλος 2, Μπούζος 4, Αγάθος 6, Γκάρτζιος 18 (3), Γιαννιός, Ανδρουτσόπουλος 2, Αγριόπουλος 2, Καργάκης, Δανάμπασης 16, Λιάλιος 9 (1), Τοπαλάκης 6 (1), Ασλανίδης.
ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Γραφιαδέλης): Σαμψωνίδης 22, Μιχαλάκας 14, Μπαμπούλας, Δήμου 2, Μπανής 1, Καλογιαννίδης 13, Ταμβάκης, Χαριτίδης 1, Βουρτζιάδης 2, Γακούδης, Λάππας 1, Τζώνης 1.