Αήττητη και στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης η Εθνική Νέων Ανδρών-Επιβλήθηκε με 77-68 της Κροατίας

Νέα επιτυχία για την Εθνική Νέων Ανδρών που επικράτησε με 77-68 της Κροατίας και άρχισε με το δεξί την δεύτερη φάση των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ταλίν της Εσθονίας.

Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος της. Μπορεί η Κροατία να προηγήθηκε, με το αρχικό 2-6 (3ο λεπτό), να γίνεται 9-8 (6ο λεπτό) και αργότερα 16-15 (9:45) και 21-16 (13ο λεπτό), αλλά οι Έλληνες διεθνείς φρόντισαν να πάρουν γρήγορα τον έλεγχο της αναμέτρησης και να μην τον αφήσουν ξανά να φύγει από τα χέρια τους.

Με ένα εμφατικό 18-0 το 21-16, έγινε 21-34 (18ο λεπτό) με την ελληνική ομάδα στο διάστημα αυτό να πηγαίνει σε ώριμες επιλογές στην επίθεση, να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα και να επιβάλλει πλήρως το δικό της ρυθμό. Οι Κροάτες προσπάθησαν να μείνουν στον αγώνα, μείωσαν την απόσταση στους έξι πόντους (30-36 στο 20ο λεπτό), χρησιμοποιώντας κυρίως το ριμπάουντ και πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι με διεισδύσεις.

Ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να ξεκινούν δυνατά στο δεύτερο μισό του αγώνα, η διαφορά πήγε στους 13 πόντους και πάλι (30-43, 2115). Η Κροατία δεν άφηνε το παιχνίδι. Η προσπάθειά της ήταν συνεχής, προσάρμοσε την άμυνά της και πλησίασε στους πέντε πόντους (43-48 στο 26:10, 45-50 στο 27:20), για να κλείσει η τρίτη περίοδος 49-56.

Το πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου βρήκε τους Κροάτες να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο. Ένα γρήγορο 5-0 διαμόρφωσε το 54-56 (3220). Η Ελλάδα κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 8 πόντους στο 37 (60-68), με τον Λαρεντάκη να αναλαμβάνει δράση στα τελευταία λεπτά με δύο εύστοχα τρίποντα και 5/6 βολές, ως το τελικό 68-77.

Ο Λαρεντζάκης άφησε τον αγώνα με 25 πόντους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 12, είχε 15 ριμπάουντ και το εντυπωσιακό 6 τάπες, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν μόνο αυτοί που οδήγησαν στη νίκη την ελληνική ομάδα, η οποία για μια ακόμη φορά στηρίχθηκε σε αυτόν ακριβώς τον χαρακτηρισμό: Ομάδα...

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-56, 68-77
Κροατία (Μίλατσιτς): Πάντουριτς 11, Σάματς 10, Σέγκαριτς 2, Κάναετ, Μπούοβατς 3, Μπάκοβιτς, Μπόμπαν 12, Ράμλιακ 11, Μάντουνιτς, Βλάιτς 2, Σίρκο 17, Μποζίνοβιτς

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 9 (3ρ, 5 α), Λαρεντζάκης 25, Παπαπέτρου 7 (2κ), Καραμαλέγκος 3, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2 (3κ), Μήτσιαλος, Αντετοκούντμπο 12 (15ρ, 6κ), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 14 (8ρ, 2κ), Καμπερίδης 3, Γόντικας.