Μεγάλη νίκη του ΚΑΟΣ στο ντέρμπι κορυφής επί της Γέφυρας-Επεισοδιακό το παιχνίδι κράτησε δυόμιση ώρες-Η βαθμολογία του ομίλου

Ο ΚΑΟΣ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών που διεξήχθη στο γήπεδο της Ευκαρπίας, αφού επικράτησε με 72-65 του Μακεδονικού Γέφυρας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-9 όταν ο Ζαχαρίογλου που διακομίστηκε αργότερα στο νοσοκομείο, δέχθηκε ένα σκληρό κατά την γνώμη του φάουλ. Ο παίκτης κλώτσησε την μπάλα η οποία βρέθηκε στο ταβάνι με αποτέλεσμα να δεχθεί ντισκαλιφιέ. Το σκορ έγινε πολύ γρήγορα 0-19 για την Γέφυρα. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά κατάφεραν να μειώσουν και το ημίχρονο τελείωσε με 38-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα πολύ σκληρό φάουλ το οποίο έφερε το ντισκαλιφιέ στον Καραγιάννη. Εκεί αντέδρασαν οι φίλοι του ΚΑΟΣ και το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα λεπτά ενώ ο Μακεδονικός ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά. Ο ΚΑΟΣ κατάφερε άμεσα μετά την διακοπή να ισοφαρίσει σε 45-45, ενώ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 65-63 στο 35ο λεπτό. Από κει και μετά ήταν καλύτερος και πήρε την μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-27, 38-44, 54-59, 72-65
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Τζιοπάνος Ν.
ΚΑΟΣ(Κανέλλης-Γραμματόγλου): Δελόγλου 13, Καραγιάννης 2, Μαστοράκης 3, Τσαβλίδης 12(2), Σιδηρόπουλος 10, Παπανικολάου 3, Ζηκούλης 13(1), Κοτσάμπασης 16(3).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ(Οκλαλιώτης): Πουλιάκης 3(1), Χρήστου 11, Μπίσκας Δ. 15(3), Ακσεχέρογλου 2, Ματακιάς 7, Μωϋσιάδης 23(2), Συντρίδης 4.