Αήττητος ο Παναθηναϊκός στην Α1 γυναικών

Αήττητος παραμένει ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, μετά και την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής.

Οι «πράσινες» συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους και στον Άγιο Δημήτριο, καθώς δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στον Κρόνο, του οποίου επικράτησαν με 51-73, κατακτώντας έτσι την τέταρτη σερί νίκη τους...

Όπως διαβάζουμε στο www.leoforos.gr τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και η μόνη φορά που έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ ήταν όταν το 4-4 έγινε 6-4, χάρη στην τεχνική ποινή που δέχθηκε από τους διαιτητές ο πάγκος της ομάδας. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα... Παίζοντας σφιχτή άμυνα και με λύσεις στην επίθεση από της Ντέλβα, Διέλα και Μαγκλάρα, ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενος 20-13.

Στην δεύτερη περίοδο, οι 10 πόντοι της Ντέλβα και η απίστευτη άμυνα που επέτρεψε στον Κρόνο να σημειώσει μόλις 5 πόντους, άνοιξαν την ψαλίδα στο +15 (ημίχρονο 25-40) και ο αγώνας στην επανάληψη απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η μόνη που δεν το εξέλαβε έτσι, ήταν η Αμερικανίδα του Παναθηναϊκού που συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, μέχρι το τελικό 53-71 που την βρήκε να έχει σημειώσει συνολικά 25 πόντους...
Δεκάλεπτα: 13-20, 25-40, 34-52, 51-73
Διαιτητές: Αποστολίδης - Ζακεστίδης
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ορφανίδης): Γκοτζή 13, Εμμανουηλίδου 2, Βροχίδου, Κωνσταντίνου, Σμιθ 9 (1), Μίχου 6 (1), Ξάνθου 10, Βαλαντάση 2, Νικολαϊδου 9.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 8, Βλάνη, Κόνιαλη, Μαγκλάρα 10, Κωτούλα, Χριστινάκη, Σλούκα 2, Δίελα 10 (9 ριμπ.), Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 25 (9 ριμπ.), Μοσχοπούλου 10 (2), Θεολόγου 6.