Rising Stars: Πιερικός Αρχέλαος – ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 64-71

Ο ΚΑΟΧ επικράτησε με 71-64 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γέφυρας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του γ’ προκριματικού γύρου του Rising Stars.

Όπως γράφει ο Νίκος Παναγιωτόπουλος στο https://basketflix.gr/ , ο ΚΑΟΧ έβαλε περισσότερους αυτοματισμούς, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και την ψυχολογία με το μέρος του, έβγαλε αντίδραση όσες φορές επέστρεψε ο Πιερικός Αρχέλαος και πήρε τη νίκη στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα του ομίλου.

Στον αντίποδα, ο Πιερικός Αρχέλαος, παρά την μνημειώδη αστοχία του για τριάντα έξι περίπου λεπτά, είχε τις ψυχικές δυνάμεις να επιστρέψει επανειλημμένα στη διεκδίκηση της νίκης, με αποκορύφωμα το φινάλε του αγώνα όπου κάλυψε μία διαφορά δέκα πόντων μέσα σε δύο λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει στην ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιωτόπουλος του ΚΑΟΧ με είκοσι τρεις πόντους, με τον Καράμπελα (ΚΑΟΧ Ευρώπη) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τον Καραμούζα (Πιερικός Αρχέλαος) με δεκατέσσερις.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-4 στο 1’ 52”, με τον ΚΑΟΧ να τρέχει ένα σερί οκτώ πόντων και να προσπερνά με 12-7 στο 5’ 23” και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-13.

Η διαφορά έφτασε έως τους επτά πόντους (20-13) στο 10’ 10”, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 26-25 στο 15’ 42”, ωστόσο αυτή της Χαλκιδικής έβγαλε και πάλι άμεση αντίδραση και ξέφυγε με 34-25 στο 17’ 26” και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 39-30.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου Παναγιωτόπουλου ξέφυγαν με δεκατρείς πόντους (46-33) στο 22’ 43”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στους οκτώ (48-40) το 26’ 08” με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 54-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΧ διεύρυνε το προβάδισμά του έως και τους δώδεκα πόντους (62-50) στο 35’ 06”, με τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να επιχειρούν την ολική ανατροπή μειώνοντας σε 66-64 1’ 24” πριν το τέλος. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο δεν κατάφεραν να σκοράρουν με την ομάδα της Χαλκιδικής να φτάνει στη νίκη με το τελικό 71-64.

Διαιτητές: Κυρόπουλος, Αυγερινός.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-39, 44-54, 64-71.

Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Καραμούζας 14, Αδαμίδης, Καρατζούλης, Στρίμπας 13, Σουλής 13, Αποστολόπουλος 6 (2), Πόδας 2, Ναβροζίδης, Νούλας 10 (2), Κουτρούλας 6.

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 23 (1), Κουρμάζος 8, Πούλος 4, Καράμπελας 15, Τσαρούχας 3 (1), Ταμπούρλος 8, Ζάγκας 6, Γιαννόπουλος 2, Γκελασβίλι 2.