Ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Eurocup Γυναικών για τον Ηρακλή STIHL-«Γλυκιά» ήττα με 69-60 στην παράταση από την Κλούζ στη Ρουμανία-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Μεγάλη πρόκριση στους ομίλους του EuroCup Γυναικών εξασφάλισε ο Ηρακλής STIHL, καθώς μπορεί να έχασε στην παράταση από την Κλουζ στη Ρουμανία 69-60, ωστόσο το γεγονός ότι είχε επικρατήσει με 11 πόντους (61-50) στο ματς που είχε γίνει πριν μια εβδομάδα στο Ιβανώφειο του έδωσε το εισιτήριο.

Ο Ηρακλής STIHL έδειξε χαρακτήρα όταν η Κλουζ πήρε διαφορά και θα τοποθετηθεί στον G Ομιλο του Eurocup μαζί με Ταρπ, Εστουντιάντες και Σκέσαρντ.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με την Κλουζ να κρατά μια μικρή διαφορά, αλλά ο Ηρακλής δεν την άφηνε να ξεφύγει.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τις αθλήτριες της Κλουζ να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να ξεφεύγουν με 47-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έχοντας ισοφαρίσει την διαφορά της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής STIHL άντεξε, καθώς η Κλουζ μπορεί να προηγήθηκε με 61-47 (38’), αλλά η ελληνική ομάδα βρήκε τις λύσεις να μειώσει σε 63-52 και να πάει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο με καλάθι της Ντίκι ο Ηρακλής STIHL μείωσε σε 63-54 (41’), για να κάνει το 65-56 η Γουεστμπροκ (42’20’’). Μια βολή της Ντίκι έκανε το 65-57 (43’) με την Κλουζ να απαντά με καλάθι της Κάρτερ (67-57, 44’).

Η ρουμανική ομάδα με δύο βολές της Κάρτερ έφτασε σε σκορ πρόκρισης (69-57, 44’38’’) για να έρθει η Ντίκι 9 δευτερόλεπτα από το τέλος να μειώσει σε 69-59. Ακολούθησε άστοχο λέι απ από την Ντιάνα για να γράψει το τελικό 69-60 η Μαρία Αυτζη με μία στις δύο βολές ένα δευτερόλεπτο από το τέλος της παράτασης.

Διαιτητές: Μοντγκόμερι Τοθ (Ουγγαρία), Νταγκόγεβιτς (Μαυροβούνιο), Σαντσεθ Γκονζάλες (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 13-12, 28-23, 47-38, 63-52(κ.δ.), 69-60

Ηρακλής STIHL (Πολυμένης):  Γκοριάνατς 12(4), Αυτζή 5, Γιαπιτζόγλου 7, Παπαροϊδάμη, Τσινασλανίδου, Ντίκι 26(1), Γουεστμπροκ 8, Σιουμουρέκη, Γκομπετζισβίλι 2, Αγγελακίδου.