Άνετη νίκη (95-68) του ελλιπή Ηρακλή επί της Kozuv στην «πρόβα τζενεράλε»

Στο τελευταίο του φιλικό, πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων και τον εντός έδρας αγώνα με τον Έσπερο Λαμίας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ελλιπής Ηρακλής επικράτησε της Kozuv με 95-68, στο Ιβανώφειο.

Απόντες ήταν οι Σταμάτης, Κώττας, Καμπουρίδης, Παπαρέγκας, Δημαλής, που αντιμετωπίζουν διαφόρων ειδών προβλήματα. Με την ομάδα μας αγωνίστηκε ο Αμερικανός σέντερ Jackson Stormo, o οποίος συμμετέχει στην προετοιμασία, έχοντας βοηθητικό ρόλο.

Ο Petar Aleksic επέλεξε στη βασική πεντάδα τους Τσιακμά, Λιάπη, Καλόγηρο, Malesevic και Kesar. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 12-6, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ, χάρη στους Stevanovic και Fran Pilepic (σημείωσαν τους 25 από τους 36 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο εικοσάλεπτο ), οι οποίοι ήταν οι βασικοί εκφραστές επιθετικά για τους φιλοξενούμενους. Για την ομάδα μας ο Τσιακμάς ήταν αυτός που έδωσε τις περισσότερες λύσεις, εκτελώντας με απόλυτη ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 και απαντώντας στον  Stevanovic, με τους δύο παίκτες να επιδίδονται σε έναν διαγωνισμό τριπόντων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-26.

Ο Τσιακμάς συνέχισε να είναι "καυτός" από τη γραμμή του τρίποντου (15 πόντους με πέντε εύστοχα τρίποντα στο πρώτο μέρος), ο Ηρακλής βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία και διαθέτοντας κι άλλες λύσεις στην επίθεση, άρχισε να “χτίζει” διαφορά, η οποία έγινε για πρώτη φορά διψήφια (41-30), λίγο πριν τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 25-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 17 πόντων (53-36), που ήταν και το μεγαλύτερο στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Petar Aleksic ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 20, 58-38, όμως οι Σκοπιανοί αντέδρασαν, με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια και μείωσαν στους 10, 62-52 στο 27’. Ο Ηρακλής, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 7-2 μέχρι τη λήξη του δεκάλεπτου έκανε το 69-54.

Στηριζόμενοι στην επιθετική τους πολυφωνία, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν κι άλλο στο σκορ στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με τους παίκτες της Kozuv να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό τους. Η διαφορά έφτασε τους 23, 80-57 στο 33’ και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε, ξεπερνώντας και τους 30, 92-61, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Λόρτος, Αγραφιώτης Γ., Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 28-26, 53-36, 69-54, 95-68

ΗΡΑΚΛΗΣ: Προβατίδης, Μπινιάκου, Τσιακμάς 17(5), Γκοτζαμανίδης 2, Kesar 17(1), Λιάπης 14(3), Malesevic 9(1), Καλόγηρος 7, Stormo 9, Μαστρογιαννόπουλος 20(1).

KOZUV: Bukursliev 2, Cucanov, F. Pilepic 25(3), Glavcev 8(2), Bojcev, Karadzovski 3(1), Icev, Kolev, Popovic 8(2), Eftimov, Miles 3, J. Pilepic 2, Stevanovic 17(5).