Πανελλήνιο Κορασίδων, Final 8: ΑΣ ΠΑΟΚ – ΑΣ Απόλλων Πάτρας 68-22- Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ

Αήττητος ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τη φάση των ομίλων στο 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα επικρατώντας με 68-22 του Απόλλωνα Πάτρας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και από το ξεκίνημα πήρε διαφορά με τις Ζορμπαλά και Κουκουναρίδου να προσφέρουν πολλές λύσεις στην επίθεση. Από την άλλη ο Απόλλων Πάτρας δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλό του με τη διαφορά δυναμικότητας να είναι μεγάλη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-5 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 29 πόντων (39-10).

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το μεγάλο προβάδισμα, να μεγαλώνει την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων και φτάνει στην νίκη με 68-22.

Διαιτητές: Δημουλάς, Παπαδόπουλος Α., Τογανίδου

Δεκάλεπτα:22-5, 39-10, 47-18, 68-22

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Τακίδου, Ζελενίτσα, Γκαϊτατζή, Μπεκίρι 5, Ζορμπαλά 18(1), Σταμπουλίδου, Μπαξεβάνη 2, Χαϊτογλου Β., Κουκουναρίδου 20, Ιτόγια 10, Μποροδήμου 8, Κανλή 5(1).

Απόλλων Πάτρας (Γκοτσοπούλου): Μουζάκη, Καραγιάννη 2, Καρκούλια, Νικολακοπούλου, Φασούλη Δ. 5, Σιμάτου, Κακίου 7(1), Ρωμανού, Κακογιάννη, Μπουρσινού 6, Γιαννούλη, Μιχαλοπούλου 2.

Δηλώσεις

Σοφία Σταμπουλίδου (αθλήτρια ΠΑΟΚ): «Πέτυχαμε την τρίτη μας νίκη και με την απόδοσή μας κάναμε εύκολο το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Στόχος μας πλέον είναι ο αυριανός νοκ άουτ αγώνας.  Θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για τη μεγαλύτερη δυνατή διάκριση».

Μυρτώ Κακίου (αθλήτρια Απολ. Πάτρας): «Προσπαθούμε σε κάθε ματς να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς καλύτερος. Εμείς παλέψαμε για το καλύτερο και θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες».