Πανελλήνιο Νεανίδων-Final-8: Παναθλητικός-Ηρακλής Κοζάνης 54-35-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ-Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το Final-8 στο 38ο Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη πέτυχε ο Παναθλητικός που επιβλήθηκε με 54-35 του Ηρακλή Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό το επιμέρους σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου ήταν 4-3 για την ομάδα της Κοζάνης. Ο Παναθλητικός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και στο μέσο του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να ξεπεράσει τους δέκα πόντους (21-11 με την Ομο, 5΄55΄΄ πριν την ανάπαυλα). Το προβάδισμα του συλλόγου των Συκεών διευρύνθηκε σημαντικά με την περίοδο να «κλείνει» στο 32-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθλητικός με σερί 4-1 στα πρώτα λεπτά του έφθασε στο +20 (36-16), με τη διαφορά να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Τσικριτσάκη-Αναστασιάδης-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 15-8, 32-15, 44-27, 54-35

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Σακκοράφα 4, Καμπερίδου 11, Κοφινά 4(1), Τσινασλανίδου 3, Ομο 4, Παντώτη 2, Αδαμίδου 13, Σαββίδου 1, Καπετανικόλα, Δίτσα, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 7.

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σακίτα 1, Ζηντσιόβα, Σαρρή 9(1), Γεωργάκα, Γκούμα 4(1), Παπαζήση 10, Κωστογλίδου 2, Καραπάτσιου 2, Σούλο, Κοντογιάνννη, Τοπάλη 7.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις  των πρωταγωνιστών εδώ: https://tsiotras.blogspot.com/2024/05/38-1530_9.html