Πανελλήνιο Εφήβων, Final 8: ΑΣ Καρδίτσας-Ολυμπιακός ΣΦΠ 51-99-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ-Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Η αυλαία της Τελικής Φάσης του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Άρτα άνοιξε με τον αγώνα Καρδίτσα-Ολυμπιακός και την ομάδα του Πειραιά να καταγράφει την πρώτη της νίκη καθώς επικράτησε με 99-51.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 22-2 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η Καρδίτσα μπήκε στο παιχνίδι τα τελευταία τρία λεπτά και μείωσε σε 31-13.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με την Θεσσαλική ομάδα να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και να μειώνει περαιτέρω σε 47-32 (15΄49΄΄). Ο Ολυμπιακός που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και επανέφερε τη διαφορά στο +21 με το σκορ στο 53-32 (17΄49΄΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Πειραιώτες καθώς με επί μέρους σκορ 22-5 ανέβασαν την διαφορά στο +39 με σκορ 81-42. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την Καρδίτσα να μην μπορεί να επιστρέψει και τη διαφορά να αυξάνεται διαρκώς μέχρι το τελικό 99-51.

Δεκάλεπτα: 13-34, 37-59, 42-81, 51-99

Διαιτητές: Βαγγάλης, Μπούγλος, Μπολάνο

Καρδίτσα (Κακλαμάνος): Σίσκος, Καλογριανίτης 6(2), Νατσινάς 2, Ζευγαράς Δ., Ντανοβασίλης, Λιάππης, Πηλίτσης 29(6), Σακελλαρίου 2, Χατζής 6(2), Ζευγαράς Ι. 6(2), Χαλίμ, Ψήφης.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος 3(1), Γιακαΐ 9(1), Λυκογιάννης 5(1), Πασαγιάννης 5(1), Σπάρταλης 19, Ροζακέας 17(3), Σεγκούρα 14(2), Αμπόση 11(1), Παπασταύρου 12(2), Σαλταρίκος, Αγγελόπουλος.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών εδώ: https://tsiotras.blogspot.com/2024/05/51-1700.html