Πανελλήνιο Νεανίδων-Final-8: Ολυμπιακός Βόλου-Ηρακλής Κοζάνης 45-52-Το στατιστικό του αγώνα και φωτορεπορτάζ-Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Την τρίτη θέση στον πρώτο όμιλο του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, κατέκτησε ο Ηρακλής Κοζάνης μετά τη νίκη με 52-45 επί του Ολυμπιακού Βόλου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο η συνέχεια ανήκει στον Ηρακλή Κοζάνης, που «ροκάνισε» τη διαφορά και την έφθασε στον πόντο (15-14 με βολές της Τοπάλη, 19 δεύτερα πριν τη λήξη της περιόδου).

Η ομάδα της Κοζάνης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 18-17, 7΄39΄΄ πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου με καλάθι της Παπαζήση. Το προβάδισμα διευρύνθηκε μέχρι και το +7(28-21, με βολή της Τοπάλη στο 17ο λεπτό).

Οι παίκτριες από τη Μαγνησία ισοφάρισαν σε 28-28 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως ο Ηρακλής ξαναπήρε διαφορά έξι πόντων (35-29, με τρίποντο της Γεωργάκα στο 25ο λεπτό). Η ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας έφθασε να προηγείται και με 39-30, δύο λεπτά πριν  το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο φθάνοντας το διψήφιο νούμερο (45-34), με σουτ της Γκούμα, 8΄07΄΄ πριν τη λήξη. Το προβάδισμα της Κοζάνης έφθασε μέχρι το 49-34, όμως ο Ολυμπιακός έκανε 11-0 μέσα σε έξι λεπτά μειώνοντας στους τέσσερις 49-45). Ο χρόνος που απέμεινε δεν ήταν αρκετός για την ομάδα της Μαγνησίας με αποτέλεσμα ο Ηρακλής με 3-0 να πανηγυρίσει τη νίκη και την τρίτη θέση στον όμιλο.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Τσουρή-Κούρογλου

Δεκάλεπτα: 15-14, 24-28, 32-39, 45-52

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δερβός-Χριστοδούλου): Μητραλή, Ράπτη 4, Μπασδέκη 2, Πολύζου 6, Τσομπανοπούλου 1, Σιουμουρέκη 9(1), Καραστάθη 5,  Νταϊάκη 18(2).

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σακίτα 2, Ζηντσιόβα 2, Γεωργάκα 8(2), Γκούμα 4, Παπαζήση 22, Κωστογλίδου, Καραπάτσιου, Σούλο 1, Τοπάλη 13(1).

*Στο γήπεδο παραβρέθηκε ο υφυπουργός Μακεδονίας-Θράκης και βουλευτής Κοζάνης, Στάθης Κωνσταντινίδης, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις  των πρωταγωνιστών εδώ: https://tsiotras.blogspot.com/2024/05/38-1430.html